Pamięć epizodyczna

Pamięć epizodyczna to rodzaj pamięci deklaratywnej, która odnosi się do zdolności do zapamiętywania i świadomego odtwarzania konkretnych wydarzeń z własnego życia. Jest to forma pamięci długotrwałej, która obejmuje kontekst czasowy, miejsce oraz emocje związane z danym zdarzeniem. Pamięć epizodyczna jest ważna dla poczucia tożsamości i ciągłości osobistej, a także pozwala na „podróż w czasie” umysłu, umożliwiając mentalne przenoszenie się do przeszłych doświadczeń lub wyobrażanie przyszłych zdarzeń.

źródła:
Nęcka, E.; Orzechowski, J.; Szymura, B. (2007). Psychologia poznawcza. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone