Niepokój

Niepokój to stan emocjonalny charakteryzujący się uczuciem napięcia, zmartwienia, nerwowości i obawą przed przyszłymi wydarzeniami, które mogą być realne lub wyobrażone. Jest to naturalna reakcja organizmu na stres, mająca na celu przygotowanie nas do radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami. Niepokój może objawiać się zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym. Wpływa na nasze myśli, emocje i zachowania. Powoduje różne objawy fizjologiczne, takie jak przyspieszone bicie serca, pocenie się, drżenie czy problemy z oddychaniem.

Źródła: Śliwak, J. (2002). Niepokój a poziom altruizmu. Przegląd Psychologiczny.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone