Neuronormatywność

Neuronormatywność to pojęcie odnoszące się do dominującego wzorca funkcjonowania mózgu i zachowania, który jest uważany za „typowy” lub „normalny” w danym społeczeństwie. Oznacza to, że osoba neuronormatywna funkcjonuje zgodnie z oczekiwaniami społecznymi. Dotyczą one sposobu myślenia, percepcji, przetwarzania informacji i reagowania na otaczający świat.

Osoby neuronormatywne zazwyczaj nie mają żadnych znaczących odchyleń od normy w zakresie funkcji poznawczych, emocjonalnych czy behawioralnych. W przeciwieństwie do osób neuroatypowych, które mogą doświadczać tych funkcji w inny sposób. Neuronormatywność jest często traktowana jako punkt odniesienia, według którego oceniane są różne formy neuroatypowości.

Źródła: Armstrong, T. (2010). Neurodiversity: A Concept Whose Time Has Come.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone