Krytyka

Krytyka to proces oceniania, analizowania i interpretowania jakiegoś obiektu, zjawiska lub działania w celu wskazania jego mocnych i słabych stron. Krytyka może przybierać różne formy, od konstruktywnej, której celem jest poprawa i wskazanie sposobów rozwoju, po negatywną, ukierunkowaną na wskazanie błędów i niedoskonałości. Może dotyczyć różnych dziedzin, takich jak sztuka, literatura, film, muzyka, a także działań, zachowań czy idei. Krytyka jest często używana do oceny jakości i wartości czegoś, ale także do stawiania pytań i wyzwań wobec przyjętych norm czy założeń.

Źródła: Kaus, J. (2019). Rola krytyki w kształtowaniu wizerunku człowieka w interakcjach międzyosobowych. Scripta Neophilologica Posnaniensia. Tom 19. Poznań.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone