Cele

Cele to zamierzone stany lub wyniki, do których osoby lub organizacje dążą poprzez konkretne działania. Są one zazwyczaj wyrażone w postaci jasno określonych aspiracji lub zamierzeń, które kierują zachowaniami i decyzjami. Cele mogą być krótkoterminowe, czyli takie, które planuje się osiągnąć w stosunkowo krótkim czasie, lub długoterminowe, wymagające długotrwałego zaangażowania i planowania.

W psychologii, cele są uważane za kluczowe elementy motywacji i samoregulacji, ponieważ dostarczają ludziom kierunku i sensu w ich działaniach. Określanie celów jest również związane z pozytywnymi wynikami psychologicznymi, takimi jak poprawa samopoczucia, zwiększenie poczucia spełnienia i lepsza efektywność w realizacji zadań.

Źródła: Makurat, F. (1995). Psychologia sportu – cele i kierunki rozwoju. Studia Gdańskie.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone