Awersja do straty

Awersja do straty charakteryzuje się zwracaniem większej uwagi na to, co można stracić, niż na to co można potencjalnie zyskać. Ludzie z reguły wolą przypilnować tego, co już posiadają, niż ryzykować, by zyskać coś więcej. Ma to odniesienie do emocji, dbanie o własny komfort i poczucie bezpieczeństwa. Reakcja straty jest silniejsza, niż reakcja odpowiadająca im na zyski. Podłoża awersji do strat możemy doszukiwać się w ewolucji. Przodkowie, aby przetrwać musieli być bardzo uważni na różne sygnały pochodzące ze środowiska. Bardziej opłacało się stracić trochę energii uciekając przed nawet wyimaginowanym zagrożeniem, niż stracić życie.

Źródła: Zieliński, K. (2021). Psycho efekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na twoje życie. Helion S. A. Gliwice.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone