Awersja do straty

Awersja do straty charakteryzuje się zwracaniem większej uwagi na to, co można stracić, niż na to co można potencjalnie zyskać. Ludzie z reguły wolą przypilnować tego, co już posiadają, niż ryzykować, by zyskać coś więcej. Ma to odniesienie do emocji, dbanie o własny komfort i poczucie bezpieczeństwa. Reakcja straty jest silniejsza, niż reakcja odpowiadająca im na zyski. Podłoża awersji do strat możemy doszukiwać się w ewolucji. Przodkowie, aby przetrwać musieli być bardzo uważni na różne sygnały pochodzące ze środowiska. Bardziej opłacało się stracić trochę energii uciekając przed nawet wyimaginowanym zagrożeniem, niż stracić życie.

Źródła: Zieliński, K. (2021). Psycho efekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na twoje życie. Helion S. A. Gliwice.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone