Spontaniczność

Spontaniczność to cecha działania polegająca na podejmowaniu decyzji i realizowaniu czynności bez wcześniejszego planowania, w sposób naturalny i nieprzewidywalny. Jest to wynik działania impulsywnego, niekontrolowanego przez zewnętrzne okoliczności, lecz motywowanego wewnętrznymi odczuciami, emocjami lub chęcią działania w danej chwili. Spontaniczność często kojarzy się z autentycznością, wolnością i kreatywnością, gdyż osoby działające spontanicznie często są w stanie wyjść poza schematy i rutynę.

Źródła: Smykowski, B., Kleka, P. (2017). Skala Spontaniczność-Reaktywność (S-RS): podstawowe założenia i badania. Polskie Forum Psychologiczne, Tom 22, nr 1. Poznań.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone