Związek Egocentryczny

Typ relacji charakteryzujący się brakiem wytworzonego poczucia 'My’, gdzie każdy z partnerów ma odmienne potrzeby i silnie je eksponuje. Dopóki potrzeby są zaspokajane, związek oceniany jest jako udany, jeżeli jednak następują jakiekolwiek braki dochodzi do konfliktów. W sporach partnerzy domagają się zaspokajania potrzeb skupiając uwagę na sobie i nie są gotowi do poświeceń czy kompromisów. Po pewnym czasie na tym tle dochodzi do bezustannych konfliktów, partnerzy zaczynają odczuwać zniechęcenie i rozczarowanie, uważając związek za nieudany. Najczęściej w związkach tych dochodzi do rozstania, jeśli jednak istniejące zależności jak dzieci, dom, kredyty itp. zaważą na podtrzymaniu relacji będzie to jedynie związek o charakterze formalnym.

źródła:

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone