Zaburzenie Percepcji Wzrokowej

Zaburzenia percepcji wzrokowej to zaburzenia analizy i syntezy wzrokowej, zaburzenia postrzegania i różnicowania kształtów, rejestracji położenia przestrzennego elementów. Osoby z zaburzoną percepcją wzrokową mają trudności w rozpoznawaniu i nazywaniu przedmiotów na obrazach, w rozumieniu treści przedstawionych graficznie, rozpoznają małą liczbę szczegółów. Ponadto mogą mieć problemy w rysowaniu i w odwzorowywaniu kształtów z pamięci i według wzoru, a wykonywane rysunki są ubogie, uproszczone i pozbawione szczegółów.

Osoby mogą mieć trudności w przepisywaniu tekstu ze wzoru, w pisaniu z pamięci. Mylą litery podobne pod względem kształtu (l-t-ł,, a-ą, c-e) podobne, lecz różniące się położeniem elementów w stosunku do osi pionowej i poziomej (b-d-p-g,) mają trudności w zapamiętywaniu kształtu liter. Pomijają znaki diakrytyczne liter, odwracają kolejność liter w grupach wyrazowych.

źródła:
Stolarska, U., Zając, A., Skowronek-Bała, B., & Budziszewska, B. (2009). Zaburzenia percepcji wzrokowej pochodzenia korowego. Przegląd Lekarski66(11).

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone