Uczucie

  1. Złożony proces lub stan emocjonalny. Uczucie ukierunkowane jest na jakiś obiekt, lub abstrakcje czyli przedmiot uczucia. Obiektem uczucia może być np. osoba. Możemy w stosunku do niej czuć: miłość, nienawiść, poczucie winy, wstyd, obrzydzenie czy obojętność. W sytuacji ukierunkowania uczucia dla przykładu w stronę narodu czy państwa, możemy odczuwać np. uczucia patriotyczne.
  2. Uczucie jest synonimem pojęcia emocja
  3. Uświadamiany stan przeżycia (doznania, poczucia) charakterystyczny dla zewnętrznie przejawianych emocji. Najczęściej towarzyszy spostrzeżeniom, wyobrażeniom i naszym myślom.

źródło:

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone