Teoria Doboru Płciowego

Sformułowana przez Karola Darwina. Miała za zadanie wyjaśnić dziedziczenie i utrwalanie cech, które stanowią przeszkodę w adaptacji.

Teoria doboru płciowego zakładała, że cechy takie jak okazałe jelenie poroża, czy ogony samców pawi, chociaż nie ułatwiają przetrwania, to zwiększają szansę na sukces reprodukcyjny, z tego powodu, że są preferowane przez osobników płci przeciwnej lub pomagają wygrać konkurencję z własną płcią. Dwa mechanizmy, które opisuje teoria doboru płciowego to mechanizm rywalizacji wewnątrzpłciowej (np. jelenie za pomocą swoich poroży walczą o łanie) oraz mechanizm preferencji międzypłciowej (np. samice pawi preferują do rozrodu osobników o większych ogonach, a ci z samców o mniej okazałych często kończą bezpotomnie).

źródło:

Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone