Teoria Doboru Płciowego

Sformułowana przez Karola Darwina. Miała za zadanie wyjaśnić dziedziczenie i utrwalanie cech, które stanowią przeszkodę w adaptacji.

Teoria doboru płciowego zakładała, że cechy takie jak okazałe jelenie poroża, czy ogony samców pawi, chociaż nie ułatwiają przetrwania, to zwiększają szansę na sukces reprodukcyjny, z tego powodu, że są preferowane przez osobników płci przeciwnej lub pomagają wygrać konkurencję z własną płcią. Dwa mechanizmy, które opisuje teoria doboru płciowego to mechanizm rywalizacji wewnątrzpłciowej (np. jelenie za pomocą swoich poroży walczą o łanie) oraz mechanizm preferencji międzypłciowej (np. samice pawi preferują do rozrodu osobników o większych ogonach, a ci z samców o mniej okazałych często kończą bezpotomnie).

źródło:

Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone