Temperament

Temperament jest zbiorem cech w znacznej mierze zdeterminowanych genetycznie, które ujawniają się już bardzo wczesnym okresie życia człowieka. Jego struktura składa się z emocjonalności, aktywności i towarzyskości. Ściśle związany z osobowością podmiotu, jest odpowiedzialny między innymi za jego skłonność do podejmowania ryzyka i aktywność związaną z chorobą.

Jest to zagadnienie istotne z punktu widzenia psychologii zdrowia, ponieważ dostarcza informacji na temat związku czynników psychologicznych z zachorowalnością na choroby somatyczne. 

Według teorii regulacyjnej Strelaua, jest to jeden z czynników wpływających na regulację relacji między podmiotem a jego otoczeniem. Ma szeroki wpływ na zachowanie człowieka, między innymi na radzenie sobie ze stresem, a także określa jego strukturę formalną, w tym cechy energetyczne i czasowe.

źródło:

Cierpiałkowska, H. Sęk, (2016). Psychologia Kliniczna. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone