Sadyzm

Sadyzm to powiązanie przyjemności seksualnej z zadawaniem bólu partnerowi. Należy zauważyć, że ból może tu przybierać wiele postaci innych niż czysto fizyczne. Aktem sadyzmu może być bowiem zadawanie bólu psychicznego, upokarzanie, poniżanie, wykorzystywanie itp.

Termin ten odnosi się zarówno do bezpośredniego czerpania satysfakcji seksualnej z tego typu zachowań, jak i przypadków, w których zachowanie sadystyczne pełni funkcję podniety i jest wstępem do następujących po nim zachowań seksualnych. Jeśli jest niezbędne do spełnienia seksualnego, kwalifikuje się je jako parafilia.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone