Poczucie Umiejscowienia Kontroli

Zjawisko poczucia umiejscowienia kontroli zostało opisane w latach 60. XX wieku przez Juliana Rottera. Wyjaśniane jest jako zakres, w jakim człowiek uważa, że ma wpływ na swoje życie (wewnętrzne umiejscowienie kontroli) lub jest tego wpływu pozbawiony, a na jego życie wpływa przypadek lub inne siły niezależne od niego (zewnętrzne poczucie kontroli).

Jest to przekonanie lub brak przekonania o wpływie na zdarzenia życiowe. Poczucie umiejscowienia kontroli uznawane jest za względnie trwałą cechę osobowości. Julian Rotter proponuje, aby korzeni szukać we wczesnych etapach wychowania.

źródła:
Sęk, H., Brzeziński, J., Domachowski, W., Kowalik, S., Poznaniak, W. (1998). Społeczne psychologia kliniczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone