Opóźnienie Rozwoju

Nierównomierność między wiekiem dziecka, a poziomem jego sprawności psychofizycznej, ujawniająca się w reakcjach charakterystycznych dla dzieci z roczników młodszych.

Może wystąpić w postaci: opóźnienia globalnego, tj. ogólnego opóźnienia tempa rozwoju fizycznego, ruchowego i psychicznego; opóźnienia parcjalnego, tzn. opóźnienia w zakresie jednej, ale rozległej sfery rozwoju dziecka (np. rozwoju mowy); fragmentarycznego deficytu rozwojowego, oznaczającego opóźnienia pojedynczej funkcji o wąskim, ściśle określonym zakresie (np. analizy i syntezy wzrokowej).

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone