Naduzasadnienie Zachowania

Otrzymanie zewnętrznej nagrody za zachowanie zgodne z własnymi postępowaniami lub upodobaniami. Naduzasadnienie zachowania może w sposób paradoksalny przyczynić się do zmniejszenia pozytywnego nastawienia do nagradzanej czynności. Osoba zaczyna on widzieć własne zachowanie jako spowodowane chęcią otrzymania nagrody, nie zaś chęcią wykonywania czynności samą w sobie.

Naduzasadnienie zachowania uzależnione jest jednak także od charakteru otrzymanego wzmocnienia. Jeżeli przy otrzymywaniu nagrody uwypuklony jest aspekt kontroli, to nagroda motywuje do wysiłku. Jest więc celem sama w sobie, co oznacza, że staje się powodem zmniejszenia zainteresowania czynnością.

Jednak jeżeli podkreślony jest aspekt kompetencji, to nagroda informuje o sprawności, posiadanych umiejętnościach lub jakości wyniku. W tym wypadku jest ona czynnikiem motywującym.

źródła:

Wojciszke, B. (2009). Człowiek wśród ludzi: zarys psychologii społecznej. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone