Kompleks Edypa

Nazwa konfliktu w relacji trójstronnej pomiędzy rodzicami, a chłopcem, który według psychoanalizy ma być przeżywany przez niego w fazie fallicznej (3-5 r.ż.).

Według Freuda, kompleks Edypa polega na kierowaniu przez chłopca pragnień seksualnych w stosunku do rodzica płci przeciwnej, dążenia do nawiązania takiej relacji i pragnienia śmierci, bądź zniknięcia rodzica tej samej płci. Kompleks Edypa może być rozwiązany w sposób negatywny bądź pozytywny. W negatywne rozstrzygnięcie miało prowadzić do wykształcenia się orientacji homoseksualnej, z kolei pozytywne do wykształcenia się heteroseksualnej orientacji oraz poczucia tożsamości.

Istnieją również postfreudowskie wyjaśnienia kompleksu Edypa, jak na przykład to zaproponowane przez H. Leowalda, który dostrzega w kompleksie Edypa przejaw pragnienia emancypacji wyrażanej przez dziecko rozumianej jako chęć obalenia autorytetu rodziców jako „stwórców” i dążenia do swojej indywidualnej tożsamości.

źródła:
Cierpiałkowska, L., Sęk, H. (2016) Psychologia kliniczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN SA

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone