Infrahumanizacja

Łagodniejsza forma dehumanizacji, czyli uznawania członków pewnych grup społecznych jako nienależących do zbioru istot ludzkich.

Infrahumanizacja z kolei może przybierać postać np. zawieszania obowiązujących norm moralnych w stosunku do obcych. Jest tendencją do słabszego przypisywania typowo ludzkich emocji członkom grup obcych niż grupy własnej. Członkom własnej grupy będziemy bardziej skłonni przypisywać współczucie czy melancholię. Dotyczy to jednak tylko wyższych emocji, ale już nie emocji pierwotnych, czyli takich które przypisujemy także zwierzętom np. strach czy złość

źródła:
Wojciszke, B. (2011). Psychologia społeczna, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa. Joanna Madalińska-Michalak.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone