Hormony

Związki chemiczne wydzielane do krwi przez gruczoły, skąd trafiają do narządów docelowych. Hormony funkcjonują podobnie do neuroprzekaźników metabotropowych, przyłączając się do receptorów błonowych. Pełnią one szczególną funkcję w koordynowaniu długotrwałych zmian w wielu częściach organizmu.

Hormony dzieli się na białkowe i peptydowe w zależności od długości łańczucha aminokwasów, z którego są zbudowane. Łańcuchy białkowe są dłuższe, peptydowe zaś krótsze. Specyficzną grupę stanowią hormony płciowe, czyli specjalna kategoria hormonów steroidowych, wydzielanych przez gonady i w mniejszym stopniu przez nadnercza i odpowiedzialnych za występowanie różnic płciowych i procesy związane z rozmnażaniem. Nadrzędną kontrolę nad wydzielaniem hormonów pełni przysadka mózgowa, która wydziela hormony wpływające na inne gruczoły oraz podwzgórze, które wydziela hormony wpływające na aktywność przysadki.

źródła:

Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone