Holizm

W kategoriach struktur dynamicznych taki rodzaj poglądu na strukturę osoby, który zakłada jej całościowy charakter. Polega on na wieloaspektowym sposobie organizacji związanych ze sobą procesów, czynności i konstruktów psychicznych oraz biologicznych.

Według tego poglądu, postrzeganie jednostki czy zjawiska jak i zintegrowanej całości wymaga świadomości tego, że owa całość posiada odmienne właściwości niż potencjalna suma elementów, a jednocześnie część pozostaje istotnym aspektem z punktu widzenia całości.

Podejście holistyczne jest szczególnie charakterystyczne dla psychologii humanistycznej, w której pomaga on w podkreśleniu znaczenia autonomii i sterowności jednostki, a także w kontekstualno-dialektycznej teorii rozwoju człowieka.

źródła:

Trempała, J., Kielar-Turska, M., Niemczyński, A., Czerwińska-Jasiewicz, M., & Wydawnictwo Naukowe, P. W. N. (Eds.). (2021). Psychologia rozwoju człowieka: podręcznik akademicki. Wydawnictwo Naukowe PWN SA.

Inne terminy

Konstancja Bubak Somentiq psycholog

KONSTANCJA BUBAK

psycholog, terapeuta

Anna Reczek psycholog

ANNA RECZEK

psycholog, terapeuta

MARCEL MITRASZEWSKI

psycholog, terapeuta, coach ICF

KAMILA MITRASZEWSKA

psycholog, terapeuta, coach ICF

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone