Engram

Inaczej ślad pamięciowy, fizyczna reprezentacja tego, co zostało wyuczone. Engram był poszukiwany przez Karla Lashleya i jego następców. Zakładał on, iż wyuczone zachowanie powinno być reprezentowane przez połączenie np. pomiędzy dwoma strukturami mózgu. Eksperymentował on z uczeniem szczurów wychodzenia z labiryntu, a następnie nacinaniem różnych miejsc ich kory mózgowej, jednak bez oczekiwanego rezultatu. W późniejszych badaniach engram lokalizowano także w móżdżku, szczególnie w jądrze wsuniętym bocznym móżdżku.

źródła:
Kalat, James W. (2006) Wydawnictwo naukowe PWN

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone