Czynności Pomyłkowe

Czynność, w której osoba chce wypowiedzieć dane słowo a wypowiada inne. Proces ten można także zauważyć przy pisaniu gdzie pisze ona inne słowo niż zamierza oraz czytaniu gdzie czyta co innego niż jest uwidocznione na piśmie.

Czynności pomyłkowe występują gdy mamy do czynienia ze zmęczeniem, z nadmiernym podnieceniem lub w sytuacji gdy inne sprawy nas zbyt mocno pochłaniają. Czynności pomyłkowe wiążą się również z nieświadomymi pragnieniami dostającymi się do podświadomości. Przykładem takiej sytuacji może być wykładowca wypowiadający słowa „Witam, dzisiejszy wykład uważam za zakończony” zamiast wypowiadający „Witam, dzisiejszy wykład uważam za rozpoczęty”. Znaczy to że wykładowca podświadomie pragnie aby wykład jak najszybciej się zakończył lub też żeby w ogóle go nie rozpoczynać.

źródła:
Freud, S., Kempnerówna, S., Zaniewicki, W., & Hańbowski, W. (1982). Wstęp do psychoanalizy. Państwowe wydawnictwo naukowe.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone