Czynności Pamięciowe

Procesy, związane z funkcjonowaniem pamięci człowieka. Podstawowe czynności pamięciowe to zapamiętywanie, przechowywanie i odpamiętywanie. Zapamiętywanie polega na wprowadzaniu nowych informacji do systemu pamięciowego, wymaga zakodowania informacji oraz utrwalenia jej zapisu.

Przechowywanie to przeciwdziałanie zanikowi bądź utracie dostępu do informacji wcześniej zapamiętanej. Następuje przez rekodowanie zapisów pamięciowych, dzięki czemu może powodować zmiany zakresu treści lub sposobu ich uporządkowania. Czynności pamięciowe związane z odpamiętywaniem dotyczą użycia wcześniej zapamiętanych informacji. Dokonuje się to przez odtwarzanie, rozpoznawanie lub niejawny wpływ na zachowanie.

źródła:
Nęcka, E., Orzechowski, J., Szymura, B., & Wichary, S. (2020). Psychologia poznawcza. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone