Zaburzenie traktowane jako odmiana hipochondrii lub odmienna jednostka chorobowa, charakteryzujące się nadmiernym lękiem o zdrowie, który jest wywoływany przez ponawianie wyszukiwania informacji na temat zdrowia w Internecie.
Tym, co odróżnia cyberchondrię od hipochondrii jest m.in. fakt, że w tym drugim zaburzeniu pacjenci są zwykle zaabsorbowani sprecyzowaną chorobą lub dysfunkcją (np. taką, która występowała wcześniej w ich rodzinie). W cyberchondrii natomiast lęk o zdrowie jest mocno inspirowany tym, co dana osoba napotka w Internecie. Dodatkowo w hipochondrii kontakt z lekarzem zapewnia przynajmniej chwilową ulgę. W cyberchondrii natomiast pacjenci okazują jawną nieufność wobec lekarzy i specjalistów, preferując inne źródła informacji oraz kontynuując samodiagnozę po wizycie u lekarza. Cyberchondria wiąże się z mniejszą odpornością na powszechną dezinformację.
W leczeniu cyberchondrii (podobnie jak w przypadku hipochondrii) wykorzystuje się techniki poznawczo-behawioralne. Dodatkowo zwraca się też uwagę na budowanie umiejętności świadomego poruszania się w Internecie i weryfikowania źródeł informacyjnych.
źródła:
Duplaga, M., Kobryn, M. (2022). Cyberchondria i lęk o zdrowie w dobie dezinformacji. W: D. Boćkowski. E. Dąbrowska-Prokopowska. P. Goryń. K. Gorynia (red.). Dezinformacja-Inspiracja-Społeczeństwo. Social CyberSecurity. (s. 143-164). Białystok: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku.