Ciało Migdałowate

Struktura mózgowa, należąca do przodomózgowia, jeden z elementów układu limbicznego o licznych funkcjach, najczęściej powiązanych z emocjami. Jądro środkowe ciała migdałowatego jest pobudzane przez niemal każde wydarzenie wywołujące strach lub niepokój, a uszkodzenie tej struktury zmniejsza odczuwanie lęku i strachu, a także niweluje wpływ pobudzenia emocjonalnego na proces uczenia się.

Ciało migdałowate, obok podwzgórza, odpowiada za emocjonalny aspekt odczuwania bólu, jest także powiązane z zachowaniami agresywnymi i obronnymi. U synów alkoholików objętość prawego ciała migdałowatego jest mniejsza niż w populacji ogólnej, powiększone ciało migdałowate cechuje także chorych na chorobę afektywną dwubiegunową.

źródła:
Siuta, J. (2005). Słownik psychologii. Kraków: WZS

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone