Regulacja emocji

Regulacja emocji to proces, w którym osoby wpływają na to, jakie emocje odczuwają, kiedy je odczuwają, oraz jak wyrażają te emocje. Jest to kluczowy aspekt funkcjonowania emocjonalnego i ma istotne znaczenie dla zdrowia psychicznego i dobrostanu. Rozpoznawanie i zrozumienie własnych emocji, co jest pierwszym krokiem do ich regulacji. Zrozumienie, co wywołuje określone emocje, pozwala na lepsze ich zarządzanie. Akceptacja własnych emocji jako naturalnej części doświadczenia ludzkiego, bez natychmiastowej próby ich zmiany. Niewłaściwa regulacja emocji może prowadzić do problemów psychologicznych, takich jak lęk, depresja czy problemy z relacjami. Rozwijanie umiejętności regulacji emocji jest ważnym elementem terapii psychologicznej i samorozwoju.

źródła:
Szczygieł, D. (2014). Regulacja emocji a dobrostan. Konsekwencje wyprzedzającej i korygującej regulacji emocji. Oblicza jakości życia.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone