Presja społeczna

Presja społeczna to wpływ, jaki grupa ludzi lub społeczeństwo jako całość wywiera na jednostkę w celu dostosowania się do norm, oczekiwań lub wartości panujących w danej grupie społecznej. Jest to proces, w którym jednostka doświadcza nacisku ze strony otoczenia, co może wpływać na jej zachowanie, postawy, decyzje i sposób myślenia. Presja społeczna może wynikać z różnych źródeł, takich jak normy społeczne, oczekiwania społeczne, opinie grupy, kulturowe wartości czy również obawa przed odrzuceniem lub nieakceptacją społeczną. Wpływ presji społecznej może być subtelny lub jawny, a jednostka może dostosowywać się do społecznych norm zarówno świadomie, jak i nieświadomie.

źródła:
Rokowska, A. (2008). Opór psychologiczny młodzieży: rola źródła i kierunku presji społecznej w kwestii ujednolicenia ubioru w szkole.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone