Nieświadomość zbiorowa

Nieświadomość zbiorowa, pojęcie wprowadzone przez szwajcarskiego psychiatrę Carla Gustava Junga, odnosi się do części nieświadomości, która jest wspólna dla wszystkich członków danej rasy lub gatunku. Jest to zbiór przekonań, idei, obrazów i archetypów, które są dziedziczone z pokolenia na pokolenie i nie są wynikiem osobistych doświadczeń. Nieświadomość zbiorowa nie jest bezpośrednio doświadczana przez jednostkę, lecz ujawnia się poprzez symbole, sny, wizje oraz w sztuce i religii. Jung twierdził, że rozpoznanie i integracja treści pochodzących z nieświadomości zbiorowej jest kluczowe dla osobistego rozwoju i zdrowia psychicznego.

źródła:
Jung, C., G. (2016). Archetypy i nieświadomość zbiorowa. Wydawnictwo KR.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone