Namiętność można zdefiniować jako intensywne, silne uczucie i emocjonalne zaangażowanie, które często wiąże się z głębokim pragnieniem i pożądaniem. W kontekście relacji międzyludzkich, namiętność odnosi się do intensywnego przyciągania i fascynacji między partnerami, które manifestuje się zarówno w sferze emocjonalnej, jak i fizycznej. Jest to stan, w którym uczucia są bardzo silne, często trudne do kontrolowania, i mogą obejmować miłość, pożądanie, zachwyt, a czasami także zazdrość czy obsesję.
Namiętność jest jednym z trzech kluczowych składników miłości według teorii trójczynnikowej miłości Roberta Sternberga, obok intymności i zaangażowania. Jest to aspekt, który napędza pożądanie seksualne i fizyczne przyciąganie, a także sprawia, że relacje są ekscytujące i pełne emocji. Namiętność może być krótko- lub długotrwała, ale zazwyczaj na początku związku jest najsilniejsza, gdy emocje są nowe i intensywne.
Źródła: Olesiński, P. (2013). Rozwojowe ujęcie Trójczynnikowej Teorii Miłości Roberta Sternberga – trójwarstwowa miłość. Psychologia rozwojowa.