Namiętność

Namiętność można zdefiniować jako intensywne, silne uczucie i emocjonalne zaangażowanie, które często wiąże się z głębokim pragnieniem i pożądaniem. W kontekście relacji międzyludzkich, namiętność odnosi się do intensywnego przyciągania i fascynacji między partnerami, które manifestuje się zarówno w sferze emocjonalnej, jak i fizycznej. Jest to stan, w którym uczucia są bardzo silne, często trudne do kontrolowania, i mogą obejmować miłość, pożądanie, zachwyt, a czasami także zazdrość czy obsesję.

Namiętność jest jednym z trzech kluczowych składników miłości według teorii trójczynnikowej miłości Roberta Sternberga, obok intymności i zaangażowania. Jest to aspekt, który napędza pożądanie seksualne i fizyczne przyciąganie, a także sprawia, że relacje są ekscytujące i pełne emocji. Namiętność może być krótko- lub długotrwała, ale zazwyczaj na początku związku jest najsilniejsza, gdy emocje są nowe i intensywne.

Źródła: Olesiński, P. (2013). Rozwojowe ujęcie Trójczynnikowej Teorii Miłości Roberta Sternberga – trójwarstwowa miłość. Psychologia rozwojowa.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone