Formowanie reakcji

Formowanie reakcji to mechanizm obronny, identyfikowany w psychologii, w szczególności w teorii psychodynamicznej. Polega na nieświadomym przekształcaniu nieakceptowanych lub niebezpiecznych impulsów, myśli lub uczuć w ich przeciwieństwa. Osoba wykorzystująca ten mechanizm obronny często wyraża postawy lub emocje, które są bezpośrednio przeciwstawne do tego, co faktycznie czuje, jednak nie jest świadoma tej dyskrepacji.

Na przykład, osoba, która ma nieakceptowane lub zakazane uczucia agresywne lub wrogie, może nadmiernie wykazywać zachowania opiekuńcze i przyjazne w stosunku do obiektu tych uczuć. Innym przykładem może być ktoś, kto nieświadomie odczuwa silną zazdrość, ale wyraża wyłącznie wsparcie i pozytywne uczucia w stosunku do osoby, która jest przedmiotem zazdrości.

źródła:
Antoszewska, N. (2010). Mechanizmy obronne w ujęciu psychoanalitycznym. Wrocławskie Studia Erazmiańskie. Zeszyty Studenckie, 5.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone