Faza REM

Faza REM (Rapid Eye Movement), znana również jako faza szybkich ruchów gałek ocznych, to jeden z etapów snu, charakteryzujący się intensywną aktywnością mózgu, zbliżoną do tej obserwowanej w stanie czuwania. Faza REM jest szczególnie znana z występowania w niej większości snów, które są często barwne i pełne fabuły.

Podczas fazy REM, choć aktywność mózgowa jest wysoka, mięśnie szkieletowe ciała są czasowo sparaliżowane – mechanizm ten zapobiega „odegraniu” snów. Faza ta pojawia się kilkukrotnie w trakcie nocy, zwykle cyklicznie co około 90 minut, i staje się dłuższa z każdym cyklem, najdłużej trwając przed samym przebudzeniem.

Faza REM jest kluczowa dla wielu aspektów zdrowia psychicznego i fizycznego, w tym dla procesów uczenia się, pamięci i regulacji emocji. Badania wskazują, że faza REM może pomagać w przetwarzaniu i konsolidacji emocji oraz wspomagać kreatywność poprzez twórcze łączenie wspomnień i informacji.

Źródła: Saganowska, M. (2014). Oddziaływanie rytmów biologicznych na sprawność psychofizyczną. Problemy Nauk Stosowanych.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone