Elastyczność

Elastyczność w psychologii to zdolność jednostki do adaptacji i skutecznego radzenia sobie z nowymi, zmieniającymi się lub trudnymi sytuacjami. Polega ona na szybkim dostosowywaniu się do nowych okoliczności, zmiennych sytuacji lub nieoczekiwanych wydarzeń. Obejmuje elastyczność poznawczą, czyli zdolność do zmiany sposobu myślenia, przekonań i podejścia w obliczu nowych informacji lub sytuacji. Ludzie elastyczni łatwiej akceptują alternatywne punkty widzenia i adaptują się do nowych idei. Ważnym aspektem jest również radzenie sobie ze stresem; osoby elastyczne efektywnie radzą sobie ze stresem i przeciwnościami, wykorzystując różnorodne strategie radzenia sobie, takie jak pozytywne przekształcanie trudnych doświadczeń w okazje do nauki i wzrostu. Elastyczność obejmuje także odporność emocjonalną, czyli zdolność do zarządzania emocjami w trudnych sytuacjach, unikania nadmiernej negatywności i utrzymywania pozytywnego nastawienia nawet w obliczu przeciwności.

źródła:
Hyla, M. (2017). Dlaczego opieramy się własnym marzeniom? Rozwój osobisty w perspektywie modelu elastyczności psychologicznej. Chowanna.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone