Duma

Duma to emocja, która odnosi się do poczucia zadowolenia, satysfakcji lub przyjemności wynikającej z własnych osiągnięć, cech, umiejętności lub związku z czymś lub kimś, co jest uznawane za godne pochwały. Jest to uczucie samoakceptacji i uznania swojej wartości lub wartości czegoś, z czym się identyfikujemy.

Psychologicznie, duma jest kluczowym elementem pozytywnego obrazu siebie i zdrowej samooceny. Może motywować do dalszych osiągnięć i pozytywnie wpływać na zachowanie, ale może też prowadzić do negatywnych postaw, takich jak arogancja czy pycha, jeśli jest przeżywana w ekstremalnej lub niezdrowej formie.

Duma ma również wymiar społeczny, ponieważ często jest powiązana z uznaniem przez innych, co może wzmacniać poczucie przynależności i tożsamości społecznej. W kulturach społecznych i grupach, duma może być odczuwana w kontekście osiągnięć grupowych lub narodowych, nie tylko indywidualnych.

źródła:
Pawłowska, B. (2012). Duma i wstyd jako emocje kierujące zachowaniem. Societas/Communitas.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone