Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to postępująca choroba neurodegeneracyjna, która jest najczęstszą przyczyną demencji, szczególnie wśród osób starszych. Charakteryzuje się stopniowym pogarszaniem się funkcji poznawczych, co wpływa na pamięć, zdolność do myślenia, orientację, rozumienie, liczenie, zdolność uczenia się, język i osąd. Choroba ta jest wynikiem śmierci komórek mózgowych i utraty połączeń między nimi. Szczególnie dotknięte są obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć i myślenie. Chociaż dokładna przyczyna choroby Alzheimera nie jest w pełni zrozumiała, wiąże się ją z tworzeniem nieprawidłowych białek w mózgu, które prowadzą do śmierci komórek nerwowych.

źródła:
Gaweł, M., Potulska-Chromik, A. (2015). Choroby neurodegeneracyjne. Postępy Nauk Medycznych.

Inne terminy

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę online lub w centrum Wrocławia

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone