Zdjęcie podglądowe do artykułu, którego tematem są rodzaje miłości

Psycholog Wrocław lub online

Rodzaje miłości

Co znajdziesz w tym artykule:

Jaka to miłość prawdziwa?

Niektórzy oceniają miłość na podstawie jej gwałtowności i siły. Pytają „Kochasz go?” lub „Kochasz ją?” i odpowiedź musi być jednoznaczna, bo inaczej nie świadczy o prawdziwej miłości. Inni natomiast oceniają miłość na podstawie tego, jak para radzi sobie z kłótniami i trudnościami codziennego dnia. Można też brać pod uwagę to, jak kochankowie są dopasowani do siebie pod kątem cech, zainteresowań i aspiracji. Jeszcze innym kryterium prawdziwej miłości może być długość trwania związku, bo przecież inne uczucie wiąże ze sobą młodziutkich podlotków na pół lub nawet półtora roku, a inne dojrzałych partnerów na 10 lat lub całe życie.

Składniki miłości

Należy pokrótce przypomnieć, że  J. Sternberg stworzył trójczynnikową teorie miłości, według której miłość ma swoje 3 elementy składowe:

  • Namiętność, rozumiana jako zlepek silnych emocji pozytywnych (np. zachwyt, pożądanie), jak i negatywnych (np. zazdrość, tęsknota), wśród których dominującym elementem jest pragnienie erotyczne
  • Intymność, która oznacza działania i pozytywne uczucia partnerów, które wywołują między nimi przywiązane, bliskość i wzajemną zależność od siebie nawzajem
  • Zaangażowanie, czyli decyzje, myśli i działania ukierunkowane na przekształcenie relacji w trwały związek i podtrzymywanie go

Koniecznie warto zajrzeć do artykułu na naszym blogu na temat miłości rozumianej przez pryzmat psychologii, gdzie zostały dokładnie omówione jej składniki, a także etapy rozwoju związku miłosnego.

Typy miłości

Miłość nie jest jednorodna. Ludzie doświadczają swojej miłości na różne sposoby. Istnieje też wiele typów ukochania, którą można kochać drugą osobę. Każda czymś się różni. Każdy też wykazuje wiele form miłości. Jedne bardziej dominują, a inne mniej. Co więcej, podobieństwo partnerów pod kątem formy przeżywania miłości może korzystnie oddziaływać na odczuwaną przez nich satysfakcje ze związku. Zatem warto się im przyjrzeć.

Eros

W starożytnej mitologii greckiej bóg miłości i namiętności nazywał się właśnie Eros. Ten rodzaj miłości zapewnia zrozumienie i zaufanie między kochankami. Jednak dominującym jej aspektem jest właśnie namiętność, rozumiana jako trudny do powstrzymania pociąg seksualny do wybranki lub wybranka. Towarzyszy mu fascynacja zarówno osobowością drugiej osoby, jak i jej urodą. Eros jest niczym miłość pokazywana w filmach i bajkach, łącznie z zakochaniem się od pierwszego wejrzenia i poczuciem, że kochankowie zostali dla siebie stworzeni i byli sobie od zawsze przeznaczeni. Partnerzy postrzegają się też zwykle jako idealnych dla siebie nawzajem. Wiąże się to z odczuwaniem ogromnej satysfakcji ze związku i bycia razem.

Storge

Storge jest w pewnym sensie przeciwieństwem Eros, mimo że jest równie pięknym rodzajem miłości. Można ją rozumieć jako spokojną miłość przyjacielską. Nie ma burzy różnych emocji. Miłość opiera się w tym wypadku na głębokiej przyjaźni, opiece oraz akceptacji. Jest to stopniowe pogłębianie się mocnego i stabilnego przywiązania, które jednak pozbawione jest wszelkich sekretów. Między partnerami jest duża bliskość, troska o siebie nawzajem oraz poczuciem wzajemnego wsparcia. Osoba, u której dominującym typem uczucia jest właśnie Storge, nawet podczas rozstań ma tendencje do rozumienia tej drugiej osoby i pozostawania z nią w przyjaznych stosunkach. Także nie ma dramatycznych rozstań wraz z wrzucaniem czyichś rzeczy przez okno, lecz też trudno mówić o gwałtownych porywach uczucia.

Ludus

Miłość ludyczna polega w pewnym sensie na rozumieniu miłości jako gry, zabawy lub po prostu atrakcyjnej formy spędzania czasu. W przypadku Ludus prawdziwe i głębokie zaangażowanie w relację jest raczej niepożądane. W zasadzie osoba okazująca miłością ludyczną nie chcę się jednoznacznie określić i unika pełnego zobowiązania się wobec partnerki lub partnera. Może sprawiać wrażenie dosyć tajemniczej persony i faktycznie chować różne sekrety przed drugą osobą. Może też romansować naraz z różnymi osobami i potocznie mówiąc przeskakiwać z kwiatka na kwiatek. Dlatego, jeżeli ten rodzaj ukochania jest głównym w relacji trudno mówić o satysfakcji ze związku. Świadome manipulowanie, a nawet czasem oszukanie bliskiej osoby nie idzie w parze z zaufaniem i intymnością między dwojgiem ludzi. Brak szczerości budzi niepewność, a nawet frustracje z drugiej osobie. Jeśli natomiast ludus jest jedynie elementem składowym kierowanego do kogoś uczucia, to może dodawać relacji mnóstwo uroku poprzez filuterne przekomarzanie się i radosne droczenie.

Mania

Mania jak sama nazwa wskazuje, oznacza miłość obsesyjną i maniakalną. Osoba doświadczająca tego rodzaju miłości jest niemal opętana nie do końca może ukochaną osobą, lecz siłą i mocą swojego własnego uczucia i namiętności. Bezustannie i obsesyjnie myśli ona o swojej wybrance lub wybranku. Najdelikatniejsze zmarszczenie brwi oznaczające leciutką dezaprobatę jest odbierane jako odrzucenie, samotność i cierpienie. Jednocześnie najmniejszy znak sympatii powoduje ekstazę i euforię. Taka osoba miota się w swoich pragnieniach. Tęskni, wzdycha i marzy.  Odczuwa też bezustannie potrzebę atencji i uczucia ukochanej osoby. Warto zauważyć, że Mania charakteryzuje się również zauważalnymi fizjologicznymi oznakami takimi jak bezsenność, bóle serca, podniecenie czy zmniejszenie apetytu. Ten rodzaj miłości wydaje się domeną nastolatków w okresie adolescencji, chociaż na pewno może spotkać każdego z nas. Należy zaznaczyć, że mimo podobieństwa w nazwie miłość maniakalna nie jest w żaden sposób związana z diagnozą klinicznej manii.

Agape

Agape można wytłumaczyć jako miłość altruistyczną. Cechuje się ona całkowitym, niezmiennym i bezinteresownym oddaniem bliskiej osobie, a także ogromną cierpliwością i opieką. Osoba, która charakteryzuje się tym rodzajem uczucia nie myśli o sobie, ani o swoich potrzebach, lecz skupia się jedynie na szczęściu ukochanej lub ukochanego i nie zależy jej na wzajemności. Agape stanowi uosobienie miłości wobec bliźniego opiewanej przez chrześcijaństwo, a także inne religie całego świata.

Pragma

Pragma, zgodnie z nazwą to miłość praktyczna i pragmatyczna. W tym typie miłości raczej nie ma wybuchów rozkoszy i uniesienia. Jest to właściwie chłodna kalkulacja zysków i strat. Wybór partnera lub partnerki w tym przypadku nie zależy więc od intensywności uczucia, lecz od dokładnego rozważenie wszystkich za i przeciw. Przykładowo, osoba o miłości pragmatycznej będzie brać pod uwagę, czy jej partner/ka ma podobny do niej światopogląd i doświadczenie życiowe. Pragma to rozsądna i wytłumaczalna lokata własnych uczuć. Logiczne, racjonalne i przyziemne planowanie przyszłości.

Podsumowanie

Konkludując, ludzie kochają w różny sposób. Jedni kochają spokojną, szczerą miłością przyjacielską, innych ogarnia maniakalna obsesja na punkcie ukochanej osoby i uczucia, a jeszcze inni altruistycznie oddają całego siebie i koncentrują się tylko na dobru tej drugiej osoby. Zwykle też wykazujemy co najmniej kilka typów miłości, dzięki którym możemy mniej lub bardziej dopasować się do siebie nawzajem. Czasami jednak, mimo wydawałoby się idealnego dopasowania, w związku występują trudności, które wyraźnie obniżają satysfakcję partnerów. Warto wtedy zastanowić się nad skorzystaniem z psychoterapii dla par, co pozwoli rozwiązać problemy i korzystnie wpłynie na relację w parze.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x