zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest wykluczenie z grupy

Psycholog Wrocław lub online

Wykluczenie z grupy – jak sobie poradzić?

Co znajdziesz w tym artykule:

Wykluczenie z grupy

Wykluczenie z grupy to zjawisko, które większość z nas doświadczyła przynajmniej raz w życiu. To proces, w którym zostajemy odizolowani lub odsunięci od reszty grupy. Może to mieć różne przyczyny i formy, od jawnego odrzucenia przez grupę po subtelne formy ignorowania i pomijania. Wykluczenie może być wynikiem konfliktów interpersonalnych, różnic kulturowych, społecznych, ekonomicznych lub innych czynników, które sprawiają, że jesteśmy postrzegani jako niepasujący do grupy. Niezależnie od tego, czy miało to miejsce w szkole, pracy, czy w gronie znajomych, poczucie bycia odrzuconym i nieakceptowanym może być wyjątkowo bolesne. Dlaczego dochodzi do wykluczeń z grupy, jak wpływają one na naszą psychikę i jak sobie z nimi radzić? Przyjrzyjmy się temu zjawisku z perspektywy psychologii.

Dlaczego dochodzi do wykluczeń z grupy?

Do wykluczeń z grupy może dochodzić z wielu powodów. Warto przyjrzeć się temu zjawisku, które może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

Wykluczenie z powodu różnic w wartościach

Grupy często tworzą się wokół wspólnych wartości, zainteresowań i przekonań. Wspólnota tych elementów jest fundamentem, na którym członkowie grupy budują poczucie przynależności i wzajemnego zrozumienia. Kiedy wszyscy w grupie podzielają podobne poglądy, mają zbliżone zainteresowania i wyznają te same wartości, łatwiej jest nawiązać i utrzymać pozytywne relacje. Tworzy to poczucie jedności i spójności, które jest niezbędne do harmonijnego funkcjonowania grupy.

Jednak osoby, które nie wpisują się w te ramy wspólnych wartości, zainteresowań i przekonań, mogą być postrzegane jako zagrożenie dla spójności grupy. Dzieje się tak dlatego, że ich odmienne perspektywy mogą wprowadzać dysonans i wywoływać konflikty. Na przykład, jeśli grupa jest zjednoczona wokół określonych norm i zasad, osoba, która tych norm nie przestrzega, może być odbierana jako destabilizująca element. Taka osoba może budzić niepokój, ponieważ jej obecność kwestionuje zasady, które dla innych członków są fundamentem ich wspólnoty.

Wpływ statusu i hierarchii

W grupach często istnieją hierarchie i statusy, które odzwierciedlają różne poziomy władzy, wpływu i autorytetu poszczególnych członków. Hierarchie te mogą być formalne. Tak jak w przypadku struktur organizacyjnych w miejscach pracy lub nieformalne, jak w grupach przyjaciół, gdzie niektóre osoby naturalnie odgrywają rolę liderów. Status w grupie zależy od różnych czynników. Są nimi doświadczenie, kompetencje, charyzma, a nawet cechy osobiste, które są cenione przez innych członków.

 Osoby, które nie przestrzegają norm grupowych, mogą być postrzegane jako zagrożenie dla porządku i autorytetu istniejącego w grupie. Normy grupowe to niepisane zasady i oczekiwania dotyczące zachowań, które członkowie grupy powinni przestrzegać. Są one kluczowe dla utrzymania spójności i stabilności w grupie. Normy te mogą obejmować sposób komunikacji, ubierania się, udziału w działaniach grupy. A także bardziej subtelne zasady dotyczące lojalności, wsparcia i zaangażowania. Osoby, które się w to nie wpisują, mogą zostać wykluczone

Wykluczenie z grupy jako mechanizm obronny

Ludzie czasem wykluczają innych, aby wzmocnić swoją pozycję w grupie i uniknąć własnego wykluczenia. Ten mechanizm obronny jest szczególnie widoczny w sytuacjach rywalizacji o ograniczone zasoby, takie jak prestiż, uznanie czy władza. W takich kontekstach konkurencja o zasoby jest intensywna, a jednostki starają się zabezpieczyć swoją pozycję, minimalizując ryzyko bycia zepchniętym na margines.

Gdy w grze są ograniczone zasoby, jak na przykład awanse w pracy, uznanie w grupie społecznej czy dostęp do pewnych przywilejów, ludzie mogą postrzegać innych jako konkurentów. W takich sytuacjach eliminacja konkurencji poprzez wykluczenie może wydawać się skuteczną strategią. Wykluczając innych, możemy zredukować liczbę rywali i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pożądanych zasobów.

Wykluczanie innych może również służyć jako sposób na umocnienie własnej pozycji poprzez demonstrowanie lojalności wobec grupy i jej liderów. Działając zgodnie z oczekiwaniami grupy i wspierając proces wykluczania tych, którzy są postrzegani jako zagrożenie, jednostka może zyskać aprobatę i wsparcie innych członków grupy. To z kolei może wzmocnić jej pozycję w grupowej hierarchii i zapewnić większą stabilność społeczną.

Stereotypy i uprzedzenia

Wykluczenie może wynikać z uprzedzeń wobec pewnych grup społecznych, kulturowych, etnicznych czy religijnych. Stereotypy mogę być głęboko zakorzenione w naszej podświadomości i kierują naszymi osądami. To uproszczone, często nieprawdziwe przekonania na temat cech charakterystycznych danej grupy. Może być przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz wzmacniane przez media, edukację i społeczne interakcje.

Stereotypy mogą prowadzić do wykluczania osób, które nie pasują do „typowego” obrazu członka grupy. Na przykład, w grupie zawodowej, gdzie dominują mężczyźni, kobiety mogą być postrzegane jako mniej kompetentne lub zdolne do pełnienia pewnych ról, nawet jeśli mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Podobnie, osoby z mniejszości etnicznych mogą być wykluczane lub marginalizowane w społecznościach, gdzie panują negatywne stereotypy na temat ich grupy.

Wpływ wykluczenia na psychikę

Doświadczenie wykluczenia ma głęboki wpływ na naszą psychikę. Badania pokazują, że może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji:

Wpływ wykluczenia na samoocenę

Osoby wykluczone często odczuwają, że są mniej wartościowe i nieakceptowane przez swoje otoczenie. Tego rodzaju negatywne odczucia mogą mieć dalekosiężne skutki na ich zdrowie psychiczne i emocjonalne. Wykluczenie społeczne może prowadzić do obniżenia samooceny, co z kolei wpływa na poczucie własnej wartości. Gdy nie czujemy  się akceptowani przez grupę, możemy zacząć postrzegać siebie jako mniej ważnych i godnych szacunku. To zjawisko może również skutkować izolacją i unikaniem interakcji społecznych, co tylko pogłębia problem wykluczenia. W rezultacie możemy doświadczyć depresji, lęków i innych problemów zdrowotnych związanych ze stresem i niskim poczuciem własnej wartości. Z czasem, brak wsparcia i akceptacji ze strony otoczenia może sprawić, że trudno będzie nam odbudować pewność siebie i odzyskać poczucie własnej wartości.

Stres i lęk

Wykluczenie jest źródłem silnego stresu, który może mieć znaczący wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne osoby doświadczającej tego zjawiska. Osoby, które doświadczają wykluczenia, często odczuwają intensywny lęk przed odrzuceniem w przyszłości. To prowadzi do zwiększonej niepewności i obaw związanych z interakcjami społecznymi. Strach przed ponownym odrzuceniem może skutkować unikaniem sytuacji społecznych, co tylko pogłębia izolację i poczucie wyobcowania.

Ponadto wykluczenie może powodować ogólny wzrost poziomu lęku i niepokoju. Chroniczny stres wynikający z bycia wykluczonym wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, prowadząc do ciągłego stanu napięcia i czujności. W efekcie, osoby wykluczone mogą mieć trudności z relaksacją i zasypianiem. To dodatkowo obniża ich zdolność do radzenia sobie ze stresem.

Wykluczenie może powodować depresję

Długotrwałe wykluczenie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego, prowadząc do pojawienia się objawów depresyjnych. Osoby doświadczające ciągłego wykluczenia mogą odczuwać głęboki i przewlekły smutek, który przenika każdą sferę ich życia. Ten stan emocjonalny może prowadzić do uczucia apatii, gdzie jednostka traci zainteresowanie i motywację do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności.

Wykluczenie a problemy zdrowotne

Chroniczny stres związany z wykluczeniem społecznym może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, wpływając na różne układy w organizmie. Chroniczny stres skutkuje zwiększonym ryzykiem problemów z układem krążenia. Przewlekły stres powoduje wzrost ciśnienia krwi oraz poziomu hormonów stresu, takich jak kortyzol. W dłuższym okresie może to prowadzić do nadciśnienia, miażdżycy, a nawet zwiększonego ryzyka zawału serca i udaru mózgu.

Długotrwałe wykluczenie i związany z nim stres mogą również osłabiać układ odpornościowy. Ciągła aktywacja odpowiedzi stresowej powoduje, że organizm zużywa zasoby, które normalnie byłyby wykorzystywane do zwalczania infekcji i regeneracji tkanek. W rezultacie osoby doświadczające chronicznego stresu stają się bardziej podatne na choroby, infekcje i wolniej wracają do zdrowia po urazach czy chorobach.

Problemy z układem pokarmowym to kolejny potencjalny skutek długotrwałego stresu. Stres może wpływać na perystaltykę jelit. Prowadzi do objawów takich jak bóle brzucha, zaparcia, biegunka, a nawet zespół jelita drażliwego (IBS). Dodatkowo stres może powodować zmiany w apetycie. Niektórzy ludzie mogą jeść więcej, próbując zredukować stres jedzeniem, podczas gdy inni mogą stracić apetyt, co prowadzi do niezdrowych zmian wagi.

Jak sobie radzić z wykluczeniem?

Choć wykluczenie z grupy jest bolesne, istnieją strategie, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym doświadczeniem. Poszukiwanie wsparcia u przyjaciół, rodziny lub terapeuty może pomóc w przetworzeniu emocji związanych z wykluczeniem. Ważne jest, aby otoczyć się ludźmi, którzy nas akceptują i wspierają. Praca nad samooceną również jest istotna. Warto pracować nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości. Przykładowo poprzez rozwijanie swoich pasji, umiejętności czy angażowanie się w działania, które sprawiają nam radość i satysfakcję. Akceptacja siebie jest kolejnym krokiem. Ważne jest zrozumienie, że nie zawsze musimy pasować do każdej grupy. Akceptacja siebie takimi, jakimi jesteśmy, może przynieść ulgę i pomóc w radzeniu sobie z odrzuceniem. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest zmiana otoczenia. Znalezienie nowej grupy, w której będziemy czuć się akceptowani i doceniani, może znacząco poprawić nasze samopoczucie. Praktykowanie uważności i medytacji to również skuteczne techniki, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem i negatywnymi emocjami związanymi z wykluczeniem.

Podsumowanie

Wykluczenie z grupy jest trudnym doświadczeniem, ale zrozumienie jego mechanizmów i konsekwencji może pomóc nam lepiej sobie z nim radzić. Pamiętajmy, że każdy z nas zasługuje na akceptację i wsparcie, a praca nad sobą i poszukiwanie odpowiedniego otoczenia mogą przynieść ulgę i poprawić jakość życia.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x