zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest wypalenie

Psycholog Wrocław lub online

Wypalenie z braku zgodności – gdy praca nie jest celem życiowym

Co znajdziesz w tym artykule:

Wypalenie z braku zgodności

Czy zdarzyło Wam się czuć, że nie spełniacie się w swojej pracy? Sama myśl o pracy zaczynała wywoływać negatywne uczucia. Czuliście, że to, co robicie nie ma sensu?

Wypalenie z powodu braku zgodności pojawia się, gdy stale działamy w środowiskach i podejmujemy aktywności, które nie są zgodne z naszymi najgłębszymi wartościami i przekonaniami. To prowadzi do rozdźwięku między naszym prawdziwym ja a naszą tożsamością zawodową. Nasze działania mogą być motywowane przez zewnętrzne nagrody, takie jak pieniądze, reputacja czy potrzeba spełnienia oczekiwań innych, zamiast przez wewnętrzną motywację i harmonię między tym, kim jesteśmy, a tym, co robimy.

Początkowo możemy usprawiedliwiać te działania dążeniem do krótkoterminowego sukcesu. W dłuższej perspektywie mogą one zaszkodzić naszym długoterminowym celom i osobistej satysfakcji. Ten powolny proces może sprawić, że stracimy z oczu powody, dla których wybraliśmy naszą ścieżkę kariery. To natomiast prowadzi do poczucia dysonansu, emocjonalnego wyczerpania i, w końcu, do wypalenia zawodowego.

Wypalenie z braku zgodności w pracy a samopoczucie

Wypalenie z powodu braku zgodności charakteryzuje się konfliktem między osobistymi wartościami a kulturą organizacyjną oraz między osobowością a wymaganiami pracy. Na przykład, jeśli jesteś introwertykiem, ale Twoja praca wymaga nawiązywania kontaktów, wprowadzania nowych pracowników i budowania relacji z klientami, możesz doświadczyć długotrwałego zmęczenia. Wypalenie z powodu braku zgodności może negatywnie wpływać na wiele aspektów naszego życia.

Jak wypalenie wpływa na zdrowie psychiczne?

Wypalenie może prowadzić do depersonalizacji, stanu, w którym stajemy się cyniczni, zdystansowani i odłączone od swojej pracy. Depersonalizacja w pracy oznacza, że zaczynamy traktować swoje obowiązki zawodowe i współpracowników z obojętnością lub nawet wrogością. Czujemy się wyalienowani, jakby nasza praca nie miała dla nas żadnego osobistego znaczenia. To emocjonalne oddzielenie od pracy może prowadzić do pogorszenia relacji z kolegami z pracy i obniżenia jakości wykonywanych obowiązków.

Osoby doświadczające wypalenia zawodowego często przeżywają również utratę poczucia skuteczności. To poczucie nieskuteczności charakteryzuje się brakiem satysfakcji z własnych osiągnięć, uczuciem niekompetencji i bezradności. Pracownicy zaczynają wątpić w swoje umiejętności i zdolność do osiągania celów zawodowych, co może prowadzić do spadku motywacji i zaangażowania. Nawet jeśli osiągają zamierzone rezultaty, nie odczuwają z tego powodu satysfakcji ani dumy.

Psychiczne skutki wypalenia w pracy

Ten wewnętrzny konflikt, wynikający z rozdźwięku między oczekiwaniami a rzeczywistością, może wywoływać znaczny stres. Osoby doświadczające wypalenia często zmagają się z chronicznym lękiem. Lęk może manifestować się jako niepokój przed pójściem do pracy, obawa przed niewypełnieniem obowiązków czy lęk przed oceną ze strony przełożonych i współpracowników. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do depresji, Pogłębia się stan, w którym czujemy się przytłoczeni, bezradni i beznadziejni. Depresja może przejawiać się w postaci ciągłego smutku, braku energii, utraty zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały przyjemność, oraz trudnościami z koncentracją.

Ataki paniki są kolejnym możliwym skutkiem wypalenia. Mogą one występować nagle, bez wyraźnej przyczyny. Charakteryzują się intensywnym uczuciem strachu, przyspieszonym biciem serca, dusznością, zawrotami głowy i uczuciem utraty kontroli. Te epizody mogą być niezwykle przerażające i jeszcze bardziej pogarszać stan osoby doświadczającej wypalenia, wpływając negatywnie na jej życie zawodowe i osobiste.

Wszystkie te objawy – depersonalizacja, utrata poczucia skuteczności, stres, lęk, depresja i ataki paniki – tworzą błędne koło, z którego trudno się wyrwać bez odpowiedniego wsparcia i interwencji. Aby zapobiec pogłębianiu się tych problemów, konieczne jest podjęcie działań mających na celu przywrócenie równowagi i harmonii w życiu zawodowym i osobistym.

Skutki wypalenia dla zdrowia fizycznego

Długotrwały stres związany z wypaleniem z powodu braku zgodności w pracy może znacząco wpływać na zdrowie fizyczne. Gdy organizm jest przez dłuższy czas narażony na stres, układ odpornościowy słabnie, co zwiększa podatność na infekcje i choroby, takie jak częstsze przeziębienia i grypa. Stres prowadzi również do chronicznego zmęczenia, które nie ustępuje nawet po odpoczynku, obniżając produktywność i zdolność do wykonywania codziennych obowiązków. Bóle głowy, zarówno napięciowe, jak i migrenowe, są częstymi objawami długotrwałego stresu, wpływającymi na jakość życia.

Problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, zgaga i zespół jelita drażliwego (IBS), są również powszechne przy przewlekłym stresie. Stres może powodować zmiany w produkcji kwasu żołądkowego i bezpośrednio wpływać na jelita, prowadząc do dyskomfortu i chronicznych problemów trawiennych.

Długotrwały stres może też wpływać na układ sercowo-naczyniowy, zwiększając ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, zawału serca i udaru mózgu. Nadmiar hormonów stresu, takich jak kortyzol, może uszkadzać serce i naczynia krwionośne. Stres może również wpływać na wagę, prowadząc do przybierania na wadze lub niezamierzonej utraty masy ciała. Niektóre osoby w reakcji na stres jedzą więcej, zwłaszcza niezdrowych przekąsek, podczas gdy inne tracą apetyt.

Wszystkie te objawy pokazują, jak ważne jest zarządzanie stresem i dbanie o zdrowie psychiczne, aby zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Podjęcie kroków w celu redukcji stresu jest kluczowe dla poprawy ogólnego zdrowia.

Wypalenie a wydajność w pracy

Wypalenie z powodu braku zgodności ma poważne konsekwencje dla wydajności organizacyjnej, wpływając na różne aspekty funkcjonowania firmy. Przede wszystkim prowadzi do zmniejszenia produktywności. Pracownicy, którzy nie czują zgodności z wartościami i celami organizacji, tracą motywację do wykonywania swoich obowiązków na najwyższym poziomie. Ich zaangażowanie spada, co bezpośrednio przekłada się na niższą efektywność pracy.

Wypalenie z powodu braku zgodności zwiększa także nieobecności i rotację pracowników. Pracownicy, którzy nie odczuwają satysfakcji z pracy, częściej biorą zwolnienia lekarskie, aby odpocząć od stresującego środowiska. W dłuższej perspektywie mogą również decydować się na zmianę miejsca pracy, szukając organizacji, która lepiej odpowiada ich wartościom i potrzebom. Wysoka rotacja pracowników generuje dodatkowe koszty dla firmy związane z rekrutacją i szkoleniem nowych pracowników.

Negatywne skutki wypalenia z braku zgodności

Ponadto, wypalenie wpływa na kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów. Pracownicy, którzy są wypaleni, mają trudności z myśleniem innowacyjnym i poszukiwaniem nowych rozwiązań. Ich umiejętność adaptacji do zmieniających się warunków i wyzwań jest ograniczona. To może hamować rozwój organizacji i jej zdolność do konkurowania na rynku.

Wypalenie z powodu braku zgodności ma również negatywny wpływ na dynamikę zespołu i współpracę. Pracownicy, którzy czują brak zgodności z wartościami organizacji, mogą być mniej skłonni do współpracy z innymi, co prowadzi do konfliktów i napięć w zespole. Zmniejsza się poczucie wspólnoty i wzajemnego wsparcia, co może obniżać morale zespołu i skuteczność pracy grupowej.

Negatywne skutki wypalenia nie ograniczają się tylko do środowiska zawodowego, ale wpływają również na relacje osobiste. Pracownicy, którzy doświadczają wypalenia, mogą przenosić swoją frustrację i stres na życie prywatne, co pogarsza ich relacje z rodziną i przyjaciółmi. To z kolei prowadzi do obniżenia ogólnej satysfakcji z życia.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że wypalenie z powodu braku zgodności jest poważnym problemem, który wymaga uwagi zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. Aby zapobiegać wypaleniu, organizacje powinny starać się tworzyć środowisko pracy zgodne z wartościami i potrzebami swoich pracowników, promować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz oferować wsparcie w zarządzaniu stresem i rozwojem osobistym.

Jak sobie pomóc?

Osiągnięcie prawdziwej zgodności wymaga wewnętrznej motywacji i samoświadomości. Oto dwa sposoby, aby dostosować swoją pracę do swojego celu życiowego:

Nawiąż ponownie kontakt z samym sobą

Pierwszym krokiem do odzyskania równowagi i pokonania wypalenia z powodu braku zgodności jest akceptacja – uznanie, że masz trudności i potrzebujesz pomocy. Szukaj wsparcia u bliskich i specjalistów. Dbając o siebie, możesz rozpocząć podróż ku zgodności i odnalezieniu satysfakcji w życiu osobistym i zawodowym.

Priorytetowo traktuj swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Weź wolne od pracy i poświęć czas na ponowne poznanie siebie. Aby wrócić do optymalnego stanu, warto zadbać o siebie. Może to obejmować odpowiednią ilość snu, zdrową dietę i regularne ćwiczenia. To proste rzeczy, o których tak często zapominamy. 

Bądź dla siebie życzliwy i nie obwiniaj się za obecne okoliczności. Połącz się ze swoim wewnętrznym ja, bądź szczery i uwolnij się od wszelkich oczekiwań dotyczących swojego życia i kariery. Może warto na nowo zdefiniować swoje życie i priorytety? 

Przyjmij swoją naturę i cel

Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, co jest dla Ciebie najważniejsze i dostosuj swoje działania do swoich wartości. Wielu z nas przechodzi przez życie bez jasnego celu, czując się bezsilnym i koncentrując się na przetrwaniu każdego dnia. Być może nawet nie mając pojęcia, co oznacza dla nas szczęście i stabilność.

Określenie swoich priorytetów może rozjaśnić sytuację, w której się znajdujemy. Oto pytania, które warto sobie zadać:

  • Gdzie jesteś obecnie? Bądź bezwzględnie szczery wobec siebie. Określ swój obecny stan fizyczny, emocjonalny, finansowy i relacyjny. 
  • Gdzie chcesz być? Pozwól sobie marzyć i wyobraź sobie swoje życie na najlepszym dla Ciebie poziomie. Ustalanie celów to pierwszy i konieczny cel do realizacji,
  • Jakie decyzje musisz podjąć? Aby osiągnąć swoje cele, musisz podjąć decyzje, które odpowiadają twoim celom. Zaplanuj nawyki i zachowania, które zabiorą cię z miejsca, w którym jesteś, do miejsca, w którym chcesz być. Następnie podziel je na małe, codzienne kroki i trzymaj się ich. Wkrótce przekonasz się, że sukces poprzez zgodność nie tylko jest możliwy, ale również o wiele bardziej satysfakcjonujący i spełniający niż osiąganie celów, które nie mają dla ciebie znaczenia.

Dążenie do zgodności z samym sobą i światem może sprawić, że będziemy żyć w o wiele większym szczęściu i spokoju. Cele i spełnienie w pracy jest niezwykle ważne w życiu zawodowym. W końcu na pracę poświęcamy bardzo wiele czasu. Aby zniwelować wystąpienie wypalenia z braku zgodności, warto zagłębić się z samego siebie i podążać za swoimi wartościami i wewnętrznym głosem.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x