Osoby przeżywające stan psychotyczny mogą doświadczać różnych objawów, które zakłócają ich zdolność do racjonalnego myślenia, percepcji i interpretacji otoczenia. Główne objawy psychotyczne obejmują halucynacje, czyli doznania sensoryczne, które nie mają rzeczywistego źródła w otoczeniu, takie jak słyszenie głosów, których nikt inny nie słyszy. Kolejnym objawem są urojenia. Urojenia to fałszywe przekonania, które są mocno utrwalone mimo dowodów przeciwnych, na przykład przekonanie o byciu prześladowanym lub posiadaniu nadprzyrodzonych zdolności. Innym symptomem jest dezorganizacja myślenia, która objawia się chaotycznymi, niespójnymi myślami, co prowadzi do trudności w komunikacji i zrozumieniu. Dodatkowo może wystąpić dezorganizacja zachowania. Objawia się nietypowymi lub dziwacznymi zachowaniami, które mogą obejmować nadmierne pobudzenie, nieadekwatne reakcje emocjonalne lub brak reakcji emocjonalnych.
Źródła: Prot-Klinger, K. (2016). Psychotyczny „świat obok”. Psychoza jako sposób komunikacji ze światem. Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Myślenie abstrakcyjne
Myślenie abstrakcyjne to proces poznawczy polegający na zdolności do rozumowania i analizowania pojęć, idei oraz relacji, które nie są bezpośrednio związane z konkretnymi, materialnymi doświadczeniami.