zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim są problemy małżeństw

Psycholog Wrocław lub online

Małżeństwo – problemy związków małżeńskich

Co znajdziesz w tym artykule:

Czym jest małżeństwo?

Tworzenie związku to piękna, ale również pełna wyzwań część ludzkiego życia. Wiele par decyduje się na małżeństwo, aby nadać inną formę swojemu związkowi. Ślub to sposób na celebrację miłości oraz wyrażenie sobie najgłębszych uczuć i uwiecznienie ich. Ludzie decydują się na małżeństwo z różnych powodów, w tym ze względu na pragnienie budowania stabilnego i trwałego związku, tworzenia rodziny, spełnienia emocjonalnego i społecznego, a także zgodnie z wartościami i normami kulturowymi.

W przeszłości małżeństwo było często traktowane jako kontrakt pomiędzy rodzinami i jako instytucja, która miała na celu zapewnienie stabilności i trwałości społeczności. Współcześnie, małżeństwo jest bardziej zorientowane na indywidualne potrzeby i cele, takie jak miłość, przyjaźń, intymność i rozwój osobisty. Uznawane jest za wolność wyboru partnera i równouprawnienie między małżonkami, w przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia, gdzie rolą kobiety była opieka nad domem i dziećmi, a mężczyzny była rola zarobkowa. Zwykle opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i miłości, a nie tylko na pragmatycznych czy społecznych względach.

Istnieją również inne zmiany w podejściu do małżeństwa, takie jak akceptacja małżeństw homoseksualnych i rosnąca liczba ludzi decydujących się na życie bez ślubu. Mimo tych zmian małżeństwo nadal pozostaje ważnym elementem życia społecznego, zapewniającym stabilność, wsparcie emocjonalne i tworzącym podstawę dla rodziny i społeczeństwa. Jednak tak, jak w każdej sferze naszego życia, w małżeństwie może dochodzić do kryzysów i narastających problemów.

Kryzys w małżeństwie

Kryzys w małżeństwie zaczyna się pojawiać, gdy małżonkowie oddalają się od siebie psychicznie i fizycznie. Najczęściej pojawia się wtedy problem w komunikacji. Para spędza ze sobą coraz mniej czasu. Komunikacja zaczyna dotyczyć spraw bieżących, takich jak obowiązki domowe. Może dojść do sytuacji, w której coraz bardziej koncentrujemy się na wadach naszego partnera. Możemy mieć coraz mniej ochoty na czułość i bliskość fizyczną z partnerem. W małżonkach zaczyna narastać złość i frustracją, którą niełatwo jest wyrazić. Powody do powstania kryzysu w małżeństwie jest wiele. W sytuacjach problemowych warto jest, zastanowić się, co jest dla nas najważniejsze. Warto wykazać gotowość do pracy nad dobrem małżeństwa i stawiać czoła wyzwaniom, które pojawiają się na naszej wspólnej ścieżce.

Najczęściej występujące problemy

Problemy w małżeństwie mogą pojawić się na każdym etapie naszego związku. To sytuacje, w których partnerzy doświadczają trudności w funkcjonowaniu związku. Problemy mogą dotyczyć różnych obszarów. Często występują trudności w komunikacji, brak zaangażowania, problemy finansowe. Przezwyciężenie trudności polega na pracy i zaangażowaniu obojga ze stron. Nie istnieje małżeństwo, w którym nie ma trudności. Problemy są naturalną częścią naszego życia. Z jakimi trudnościami najczęściej zmagają się małżeństwa?

Problemy w komunikacji

Komunikacja w małżeństwie może stanowić problem z wielu powodów. Często wynika to z braku umiejętności słuchania i wyrażania się w jasny i konstruktywny sposób. Innym powodem może być różnica w stylach komunikacji i podejściu do rozmów. Często dochodzi też do nieporozumień spowodowanych błędnymi założeniami, brakiem szacunku dla partnera lub zaniedbaniem regularnej rozmowy i dzielenia się emocjami. Niektóre pary z kolei unikają trudnych tematów i nie potrafią porozmawiać o problemach w związku, co prowadzi do nagromadzenia emocji i konfliktów. Małżonkowie mogą nie dzielić się swoimi potrzebami. Przykładowo, gdy mają chęć spędzania ze sobą więcej czasu, ale żadne z nich nie wypowie tego głośno. W taki sytuacjach narasta napięcie, które trudno jest rozładować. Wszystkie te czynniki mogą skutecznie utrudniać komunikację w małżeństwie i prowadzić do poważnych trudności w relacji.

Zdrada w małżeństwie

Zdrady w związkach małżeńskich pojawiają się z wielu powodów. Najczęstszą przyczyną jest właśnie niemożność zaspokojenia potrzeb w obecnej relacji. Mąż lub żona szukają spełnienia i bliskości w innej relacji. Czasami dochodzi do zdrad w bardzo nieprzemyślany sposób. Przykładowo, podczas wyjazdu służbowego, pod wpływem alkoholu. Niemniej jednak zdrada jest poważnym problemem w małżeństwie, ponieważ narusza zaufanie między partnerami. Zaufanie jest podstawą zdrowej i silnej relacji. Zdrada może być bardzo traumatycznym doświadczeniem dla osoby zdradzonej, która często odczuwa ból, złość, poczucie oszukania i zazdrości. Dodatkowo, zdrada może prowadzić do konfliktów i pogorszenia komunikacji między partnerami. Często wymaga ona długotrwałej i trudnej pracy nad odnowieniem zaufania i zbudowaniu nowych fundamentów relacji. Wiele par nie jest w stanie poradzić sobie z konsekwencjami zdrady i dochodzi do rozpadu związku. Dlatego zdrada jest uważana za poważne naruszenie umowy między partnerami i wymaga poważnego zaangażowania i pracy nad odnowieniem związku.

Narodziny dziecka – wyzwanie dla małżeństwa

Pojawienie się nowego członka rodziny to nie lada wyzwanie. Czas spędzany we dwójkę drastycznie się zmniejsza. Jest to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się rodzice po narodzinach dziecka. Zadania związane z opieką nad dzieckiem, jak karmienie, przewijanie i usypianie, mogą być bardzo czasochłonne i pochłaniać większość czasu i energii rodziców. Często dochodzi też do zmęczenia, frustracji i zwiększonego poziomu stresu, co może prowadzić do napięć i konfliktów między partnerami.

Dodatkowo, po narodzinach dziecka może pojawić się wiele nowych zadań i obowiązków, takich jak organizowanie czasu, podejmowanie decyzji dotyczących wychowania dziecka, zarządzanie finansami i dbanie o relacje z rodziną i przyjaciółmi. Te zmiany mogą wpłynąć na dynamikę w małżeństwie i wymagać od partnerów dostosowania się do nowych wymagań i wyzwań. Wreszcie, po narodzinach dziecka często pojawiają się różnice w podejściu do wychowania i opieki nad dzieckiem, co może prowadzić do konfliktów i napięć między partnerami. Ważne jest, aby partnerzy byli otwarci na rozmowę i starali się znaleźć wspólne rozwiązania, które będą zgodne z ich wartościami i potrzebami.

Nierozwiązane problemy z przeszłości

Stwierdzenie to dotyczy naszych doświadczeń z przeszłości. Szczególne znaczenie ma relacja z rodzicami. To na podstawie naszej relacji z rodzicami oraz relacji między naszymi rodzicami uczymy się, jak postępować w związkach. Przykładowo, osobie, która nie doświadczyła w domu rodzinny czułości i bliskości emocjonalnej, może być trudniej otwarcie okazywać uczucia w relacji w dorosłości. Nasze wcześniejsze doświadczenia, zarówno pozytywne, jak i negatywne, kształtują naszą osobowość, wartości, przekonania i podejście do związków międzyludzkich. Mogą one wpłynąć na to, jak postrzegamy siebie, partnera, związek i to, jak reagujemy na trudności i wyzwania, z jakimi się spotykamy. Jeśli w przeszłości nie rozwiązaliśmy jakieś trudności, przykładowo nie przepracowaliśmy traumy związanej z rozwodem rodziców, najprawdopodobniej przeniesiemy swój lęk do małżeństwa.

Niespełnione oczekiwania zagrożeniem dla małżeństwa

Zdarza się, że trudno jest nam spełnić własne oczekiwania wobec samych siebie. Skupiamy się na aspiracjach i celach do osiągnięcia, a niespełnienie ich prowadzi do frustracji i braku zadowolenia z siebie. Problem ten nasila się, jeśli przenosimy swoje oczekiwania na innych ludzi. Niespełnione oczekiwania to bardzo powszechne zjawisko w małżeństwach. Chcemy, aby nasz partner był czuły, chcemy być wysłuchani, pragniemy bliskości i jednocześnie przestrzeni dla samych siebie. Trudno jest znaleźć balans. Jeśli w związku zawodzi komunikacja, a nasze oczekiwania nie zostają spełnione, dochodzi do poważnych konfliktów. Zdarza się, że nasza druga połówka może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że nie spełnia naszych oczekiwań. Dlatego ważne jest, aby partnerzy w małżeństwie otwarcie rozmawiali o swoich oczekiwaniach i potrzebach, a także by byli gotowi na kompromis i negocjacje w celu osiągnięcia wspólnych celów. W ten sposób mogą uniknąć nieporozumień i konfliktów, a zamiast tego budować trwałą i satysfakcjonującą relację.

Jak budować szczęśliwe małżeństwo?

Sukcesem zdrowego i szczęśliwego małżeństwa jest bliskość, konstruktywna komunikacja i miłość. Z jakiegoś powodu to właśnie ta osoba jest wybrankiem naszego serca. Miłość romantyczna może przejść próbę czasu. Kluczem do pielęgnowania miłości romantycznej jest praca nad nią. Bardzo ważne jest zauważanie problemów i reagowanie na nie. Najczęściej zdarza się tak, że obydwoje pragniemy spokoju i szczęścia w naszym małżeństwie. Warto połączyć siły i przyjrzeć się temu, co możemy zrobić, aby polepszyć naszą sytuację. Mówmy szczerze o swoich potrzebach. Słuchajmy siebie z szacunkiem i akceptacją.

Warto pamiętać o wspólnie spędzonym czasie. Jeśli macie dzieci, postaracie się poukładać sprawy tak, aby mieć też czas tylko we dwoje. Próbujcie nowych rzeczy, eksperymentujcie. Może wspólna wycieczka w nieznane lub spróbowanie nowej aktywności sprawi wam radość i zbliży do siebie? Ogromnie ważna jest również zdolność do wybaczania. Jeśli zależy nam na relacji, bardzo ważne jest, aby nauczyć się wybaczać. Kolejnym ważnym czynnikiem jest praca nad samym sobą i utrzymywanie pozytywnej relacji ze sobą. Jeśli będziemy czuli się szczęśliwi i zadowoleni z naszego życia, najprawdopodobniej łatwiej będzie nam to przenieść do związku. 

Jeśli trudno jest dojść do porozumienia, a małżeństwo z każdym dniem wywołuje w Was coraz więcej frustracji, warto skorzystać ze wsparcia osoby trzeciej. Terapie par są bardzo skuteczne. Obecność terapeuty pozwala zobaczyć nam problem z zupełnie innej strony. Podczas terapii mamy okazję do wypowiedzenia i usłyszenia naszych potrzeb w bezpiecznych warunkach. Dodatkowo specjalista może podzielić się niezbędną wiedzą dotyczącą małżeństw i porad jak radzić sobie z problemami w przyszłości. Warto zadbać o swoje małżeństwo, aby cieszyć się związkiem, który daje nam wyjątkowe poczucie bliskości i miłości.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x