zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest monkey branching

Psycholog Wrocław lub online

Monkey branching

Co znajdziesz w tym artykule:

Zjawisko monkey branching

Skakanie z gałęzi na gałąź jak małpa, to określenie zjawiska zachodzącego w relacjach romantycznych. Polega na tym, że jeden z partnerów utrzymuje jednocześnie wiele relacji, przeskakując między nimi jak małpa na gałęziach drzewa. W praktyce oznacza to, że ta osoba angażuje się jednocześnie emocjonalnie lub fizycznie z kilkoma partnerami. Utrzymuje wiele jednoczesnych relacji, co może prowadzić do zaniedbywania potrzeb i uczuć innych osób.

Monkey branching to strategia, w której osoba pozostaje w bieżącym związku, ale jednocześnie utrzymuje otwarte opcje i zaczyna flirtować z innymi osobami. Jest w tym nadzieja na znalezienie lepszego partnera i szybkie przejście do nowego związku, gdy tylko nadarzy się okazja. Może też się zdarzyć, że nie odpuszcza aktualnej relacji, dopóki nie znajdzie kolejnej potencjalnej partnerki lub partnera. Monkey branching jest często postrzegane negatywnie, ponieważ w takiej sytuacji trudno jest zbudować trwały związek oparty na zaufaniu i szacunku. Może to także prowadzić do emocjonalnej dezorientacji i braku stabilizacji w życiu osobistym.

Monkey branching jako plan awaryjny

Monkey branching jest często traktowany jako plan awaryjny dla osób, które nie są w pełni zadowolone ze swojego obecnego związku. Z różnych powodów nie są gotowe lub nie chcą natychmiast zakończyć tego związku. W takiej sytuacji osoba może rozpocząć flirtowanie z innymi, aby utrzymać swoje opcje otwarte i zwiększyć swoje szanse na znalezienie nowego partnera. Może się wydawać, że nowy partner będzie bardziej odpowiadał ich oczekiwaniom.

Jednakże monkey branching jest strategią, która może prowadzić do poważnych problemów emocjonalnych i napięć w istniejącym związku. Ponadto, to podejście do szukania nowego partnera, może prowadzić do trudnych sytuacji, takich jak konieczność wyboru między dwoma partnerami. To powowduje także załamanie zaufania i szacunku wobec partnera. Dlatego też nie jest zalecany jako zdrowy sposób na rozwiązanie problemów w związku i lepsze podejście polega na szukaniu rozwiązań. Rozwiązania przyczynią się do poprawy jakości istniejącego związku lub na podjęciu decyzji o zakończeniu związku w sposób szanujący uczucia partnera.

Czy monkey branching to już zdrada?

Strategia „skakania z gałęzi na gałąź” często uważane jest za emocjonalną zdradę. Chociaż osoba flirtująca z innymi może nie angażować się fizycznie z innymi osobami, jej zachowanie może być szkodliwe dla istniejącego związku. Partner narusza w ten sposób zaufanie i lojalność, które są kluczowe dla zdrowych związków. Flirtowanie z innymi ludźmi, utrzymywanie z nimi kontaktu i utrzymywanie otwartych opcji na przyszłość, to działania, które mogą doprowadzić do emocjonalnego oderwania się od partnera. To również wyjście poza granice zaufania, które powinny obowiązywać w związku. Może powodować silne uczucie zazdrości.

Mimo że monkey branching nie jest równoznaczny z fizyczną zdradą, może prowadzić do poważnych konsekwencji dla istniejącego związku, takich jak zanikanie zaufania, brak szacunku, konflikty i w końcu do rozpadu związku. Monkey branching w teorii nie musi prowadzić do zdrady fizycznej, ale w praktyce może stanowić jedną z dróg do niej. W związku z tym, osoby, które czują potrzebę flirtowania z innymi, powinny zastanowić się nad tym, co to może oznaczać dla ich obecnego związku i czy chcą ryzykować jego szkodę.

Sygnały ostrzegawcze

Osoba, która nie potrafi zakończyć relacji, w zamian stosując monkey branching, może zacząć zachowywać się inaczej, niż dotychczas. Warto zwrócić uwagę na poszczególne zachowania. To mogą być sygnały ostrzegawcze.

 • Flirtowanie – osoby stosujące monkey branching mogą flirtować z innymi osobami, aby sprawdzić, czy są one zainteresowane. Następnie użyć tego zainteresowania jako pretekstu do zerwania swojego obecnego związku i rozpoczęcia nowego związku z inną osobą.
 • Częstsze używanie i pilnowanie telefonu – mogą często sprawdzać swoje telefony w celu uzyskania informacji o potencjalnych partnerach i utrzymywania kontaktu z nimi. W przed partnerem, celu ukrycia swoich działań, mogą w większym stopniu pilnować swojej prywatności.
 • Aplikacje randkowe – partnerzy stosujący monkey branching mogą być bardziej skłonni do korzystania z tych narzędzi. W ten sposób poszukują nowych partnerów romantycznych, zanim oficjalnie zakończą swoje obecne związki.
 • Częstsze spędzanie czasu poza domem – Spędzanie czasu poza domem stwarza więcej okazji do poznawania nowych ludzi. To natomiast skutkuje większą szansę na poznanie nowego partnera.
 • Coraz większa tajemniczość –  zachowanie partnera może ulec zmianie. Osoba szukająca innej relacji może wykazywać coraz większą skrytość. Może nie chcieć opowiadać o swoich przeżyciach oraz wykazywać coraz większą oziębłość emocjonalną.
 • Zmiana zachowania – osoby stosujące monkey branching mogą wykazywać nieodpowiednie zachowanie wobec swojego obecnego partnera. Mogą zaniedbywać partnera, unikać go lub okłamywać, co może wskazywać na ich niezadowolenie z obecnego związku.
 • Poprzednie relacje – sygnałem ostrzegawczym może być fakt, że osoba stosująca monkey branching tworzyła wcześniej wiele relacji. Zazwyczaj relacje te są krótkotrwałe. 

Dlaczego niektórzy stosują monkey branching?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Każda osoba może mieć swoje powody i motywacje, a zachowanie to może mieć różne konsekwencje w zależności od kontekstu. Według niektórych źródeł naukowych monkey branching może wynikać z narcystycznego zaburzenia osobowości. Ludzie zcierpiący na to zaburzenie często mają potrzebę stałego pochlebstwa i uwagi innych. Mają również trudności z nawiązywaniem trwałych i satysfakcjonujących związków. W takim przypadku monkey branching może być sposobem na pozyskanie nowych partnerów, którzy będą im poświęcali uwagę i zaspokajają ich potrzeby.

Niskie poczucie własnej wartości może być kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do monkey branching. Osoby o niskim poczuciu własnej wartości mogą mieć trudności z utrzymaniem długotrwałych relacji. Często szukają nowych partnerów, aby poczuć się lepiej. Takie zachowanie może wynikać z lęku przed odrzuceniem lub z poczucia, że nie są wystarczająco wartościowe, aby utrzymać stały związek.

Zaburzone relacje w dzieciństwie lub trudne doświadczenia emocjonalne mogą również wpłynąć na monkey branching. Osoby, które miały trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji z rodzicami lub doświadczyły traumatycznych sytuacji, mogą mieć trudności z utrzymywaniem trwałych związków. Monkey branching może być w takim przypadku sposobem na uniknięcie zbliżenia emocjonalnego i utrzymywanie dystansu w relacjach.

Jak sobie radzić?

Radzenie sobie z monkey branchingiem zależy od wielu czynników, takich jak indywidualne doświadczenia, motywacje i przyczyny tego zachowania. Jeśli masz do czynienia z osobą stosującą monkey branching, warto zastanowić się, jakie konsekwencje ma to dla twojego związku i twojego samopoczucia. Poniżej przedstawiono kilka wskazówek, jak można sobie radzić:

 • Porozmawiaj z osobą stosującą monkey branching. Jeśli zdecydujesz się pozostać w związku, warto porozmawiać ze swoją partnerką lub partnerem na temat jej lub jego zachowania. Wyraź swoje obawy i uczucia, a także spytaj o motywacje tego zachowania. Wspólna rozmowa może pomóc w zrozumieniu sytuacji i znalezieniu rozwiązania.
 • Skorzystaj z pomocy terapeuty. Jeśli monkey branching wpływa negatywnie na twoje samopoczucie i związki, warto skorzystać z pomocy terapeuty. Specjalista może pomóc w zrozumieniu przyczyn zachowania i wskazać sposoby radzenia sobie z emocjami.
 • Utrzymuj zdrowe relacje z bliskimi osobami. Monkey branching może prowadzić do utraty zaufania i zranienia emocjonalnego. Warto utrzymywać zdrowe relacje z bliskimi osobami, takimi jak przyjaciele i rodzina, aby mieć wsparcie w trudnych sytuacjach.
 • Przemyśl swoje potrzeby i granice. Warto zastanowić się, jakie są twoje potrzeby i granice w związku i w życiu. Wzmacnianie swojego poczucia wartości i samoakceptacji może pomóc w radzeniu sobie z monkey branchingiem.

W każdym przypadku radzenie sobie z monkey branchingiem wymaga czasu, wysiłku i zrozumienia sytuacji. Warto pamiętać, że każdy związek jest inny i nie ma jednoznacznej recepty na rozwiązanie problemu.

Gdy stosujesz monkey branching

Jeśli chcesz przestać stosować monkey branching, możesz spróbować zastosować kilka strategii:

 • Skup się na jednym związku – zamiast rozpraszania swojej energii na wiele różnych osób, skup się na jednym partnerze i poświęć mu więcej czasu i uwagi.
 • Zastanów się, dlaczego tak postępujesz – może istnieć wiele powodów, dla których stosujesz monkey branching. Być może masz problemy z zaangażowaniem się emocjonalnie w jedną osobę lub może uważasz, że potrzebujesz więcej opcji, aby znaleźć idealnego partnera. Spróbuj zidentyfikować, dlaczego tak postępujesz i jakie są tego konsekwencje dla twojego życia osobistego i dla innych ludzi.
 • Przemyśl swoje wartości – jeśli monkey branching jest sprzeczne z twoimi wartościami, zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze w związku i jakie są twoje priorytety.
 • Rozmawiaj z partnerem – jeśli masz partnera, z którym jesteś zaangażowany, ważne jest, aby rozmawiać z nim o swoich potrzebach i o tym, jak można poprawić wasz związek. Otwarta i szczera komunikacja jest kluczowa w każdym związku.

Pamiętaj, że monkey branching może prowadzić do utraty zaufania i poczucia bezpieczeństwa u partnera. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z tego zachowania, być może będziesz potrzebował czasu i wsparcia, aby to osiągnąć. Warto również zastanowić się nad psychoterapią, aby przepracować funkcjonujące w nas schematy.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x