zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest relacja ze sobą

Psycholog Wrocław lub online

Relacja ze sobą – jak o nią zadbać?

Co znajdziesz w tym artykule:

Relacja ze sobą

Zaskakującym może się okazać, jak ważna jest nasza relacja z sobą samym. W końcu to ze sobą jesteśmy do końca życia, zabieramy siebie wszędzie. Nasza wewnętrzna relacja modeluje to, w jaki sposób postrzegamy świat oraz jakie relacje tworzymy z innymi ludźmi. To w jaki sposób traktujemy siebie samych jest naszym życiowym fundamentem, podstawą psychicznego funkcjonowania. Budowanie relacji z samym sobą to niezaprzeczalnie piękna, lecz niekiedy ciężka droga, która wiele nas uczy. Sposobów na kontaktowanie się z sobą samym jest wiele. Zacząć można od uświadomienia sobie, jak relacja ze sobą jest ważna i w jakim stopniu oddziałuje na nasze życie. Podstawą rozwiązywania problemów życiowych jest przekierowanie i obranie kierunku w głąb siebie. To w nas znajduje się odpowiedź i źródło szczęścia. Troskliwa relacja z sobą samym umożliwia szczęśliwe życie, oparte na poczuciu sprawczości oraz satysfakcji i miłości. 

Poczucie własnej wartości

Poczuciem własnej wartości możemy nazwać nasze wyobrażenie o nas samych. Jest zbiorem wyobrażeń i sądów na temat naszego wyglądu zewnętrznego, osobowości, intelektu, stosunków z innymi ludźmi, aspiracji życiowych czy dojrzałości emocjonalnej. Poczucie własnej wartości kształtuje się już na wczesnym etapie życia, ale  jego poziom może zmieniać się wraz z upływem czasu i zdobywanych doświadczeń. Gdy borykamy się z wszelkimi trudnościami, nasze wewnętrzne poczucie siebie może ulec pogorszeniu. Natomiast wszelkie pozytywne wydarzenia mogą przywracać poczucie samozadowolenia i spełnienia.

Adekwatne postrzeganie samego siebie polega na zaakceptowaniu tego, jakim się jest. Proces kształtowania zdrowego samopoczucia może być długi, szczególnie, gdy wcześniej doświadczyliśmy cierpienia z powodu zaburzonego obrazu siebie. Gdy nasze poczucie własnej wartości jest niskie, mamy tendencję do oceniania siebie według surowszych kryteriów niż innych ludzi. Wymagamy od siebie zbyt wiele, a każde niepowodzenie mocno odbija się na naszym samopoczuciu. Solidne poczucie własnej wartości pozwala nam podchodzić do życia z większym zaufaniem i optymizmem. Pozwala również na zbudowanie pozytywnej relacji z sobą. Warto zadbać o ten aspekt życia. Niezmiernie ważna jest troska i pielęgnacja własnej samooceny.

Odpowiedzialność

Aby skutecznie zajrzeć w głąb siebie trzeba być gotowym na wzięcie odpowiedzialności za prawdę, jaką się o sobie odkryje. Nauczyć się siebie, poprzez odkrywanie niechcianej prawdy o swoich ograniczeniach, wstydzie, trudnych emocji, ukrytych doświadczeń. To niełatwa droga, którą często prowadzi do przeżywania uczuć już dawno zapomnianych. Aby zbudować solidną relację ze sobą trzeba wziąć za siebie i swoje emocje odpowiedzialność. Bycie odpowiedzialnym za siebie to umiejętność samodzielnego myślenia, połączona z zaufaniem do siebie i mocą kierowania swoim życiem. Wymaga to autorefleksji oraz cierpliwości. To również umiejętność nie doszukiwania się winy za swoje krzywdy w innych.

Odpowiedzialność za siebie to również odkrycie swoich wartości i podążanie za nimi. To również odwaga w dążeniu do wyznaczonych celów i spełniania marzeń. Szanowanie swojego czasu, wyznaczanie granic, nie zatracanie się dla innych kosztem siebie to również aspekty odpowiedzialności za siebie. Budując relacje z sobą, konieczne jest wzięcie odpowiedzialności za siebie. Umiejętność przegrywania i dostrzegania własnych błędów. Konfrontowanie się z konsekwencjami własnych zachowań oraz pokora, która umożliwia nam wyciąganie wniosków, które prowadzi do wewnętrznego rozwoju. 

Autentyczność

Co to znaczy być sobą? Bycie autentycznym oznacza podążanie za głosem swojego serca. Autentyczność zawiera w sobie pewność siebie poprzez odwagę w byciu i pokazywaniu siebie takim, jakim jest się naprawdę. Ze względu na różne oczekiwania społeczne przyjmujemy maski. Kryjemy swoje prawdziwe uczucia, reakcje, potrzeby i myśli, w obawie przed krytyką innych. Dlaczego więc warto być autentycznym? Prawda o nas samych, to nasz największy zasób, lecz odkrywanie jej a tym bardziej pokazywanie światu wcale nie jest łatwe, jeśli wcześniej nawykliśmy do ukrywania swoich największych potrzeb nawet przed sobą.

W toku wychowania uczymy się w domu, szkole, miejscach publicznych, aby dostosowywać nasze potrzeby do oczekiwań innych. “Normalniejsze” społecznie zachowania spotykają się z akceptacją. To może generować powstawanie lęku przed ujawnianiem siebie. Aby pielęgnować własną autentyczność ważne jest zwrócenie uwagi na to, czego naprawdę potrzebujemy. Otworzenie się na własną naturalność i spontaniczność, w zgodzie ze sobą, nie krzywdząc innych. Zobaczenie tego, kim naprawdę jesteśmy jest mocnym fundamentem do stworzenia korzystnej relacji z sobą. Życie w zgodzie z wewnętrzną prawdą jest gwarancją szczęścia oraz może się okazać inspiracją dla innych. 

Bądź swoim najlepszym przyjacielem

Jaki jesteś w relacji z przyjaciółmi? Czym się kierujesz w relacjach przyjacielskich? Co robisz dla swoich przyjaciół? Czy potrafisz być taki również dla siebie?

Zdarza się, że bycie uważnym, dobrym i czułym przychodzi nam łatwiej niż w relacji
z samym sobą. Często nie traktujemy siebie z należytym szacunkiem i nie poświęcamy sobie wystarczająco dużo czasu. Niekiedy wręcz przekładamy potrzeby innych nad swoje. Nie słuchamy swojego wewnętrznego głosu, swoich potrzeb. Odkładamy tworzenie relacji z sobą na później. 

W naszej głowie czai się wewnętrzny krytyk, który brutalnie wkracza w poczucie naszej wartości, punktując nawet za najmniejszy błąd. To może być przyczyną głęboko zakorzenionego bólu, być może krytyki innych z przeszłości. Rodzi się w nas silna potrzeba akceptacji, która w rzeczywistości jest silną potrzebą miłości. Aby wyjść z błędnego koła samokrytyki i bólu trzeba pokochać samego siebie. Bezinteresownie, jak prawdziwy przyjaciel. Wymaga to odpuszczenia pogoni za akceptacją innych osób. Być swoim najlepszym przyjacielem oznacza docenianie siebie. Zauważaj i nagradzaj nawet najmniejsze swoje sukcesy. Spędzaj ze sobą czas, robiąc to co lubisz. Okazuj sobie miłość, szczególnie w tych trudnych momentach. Bycie swoim najlepszym przyjacielem buduje trwałą i zdrową relację z sobą samym.

Postrzeganie siebie a relacje z innymi

To w jaki sposób postrzegamy siebie ma wpływ na to, jak widzą nas inni. Jeśli akceptujemy siebie, traktujemy siebie z szacunkiem inni będą to wyczuwać i również traktować nas w taki sposób. Szanując siebie potrafimy asertywnie stawiać granicę, nie krzywdząc przy tym innych. Będąc w kontakcie z sobą samym, łatwiej jest nam komunikować się z innymi. Akceptacja własnych uczuć pozwala nam na lepsze ich wyrażanie, dzięki czemu innym łatwiej jest nas zrozumieć. Gdy zadbamy o solidne poczucie własnej wartości, będziemy bardziej odporni na krytykę. Zbudowanie zdrowej relacji ze sobą pomoże nam w budowaniu wartościowych relacji z innymi. Okazując sobie miłość, zwiększamy poczucie szczęścia, co w odbiorze innych osób może być ogromną inspiracją, aby czynić podobnie. Relacja ze sobą jest podstawą do tworzenia relacji z innymi.  Równowaga wewnętrzna oraz tworzenie dobrej relacji ze sobą oznacza, że mamy świadomość tego, że potrzebujemy w życiu innych ludzi. Tworzenie relacji z innymi na wiele sposobów jest bardzo ważne, jednak to relacja z sobą samym jest kluczowa. W ten sposób nadajemy swojemu życiu niesamowitej jakości.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x