zdjęcie podglądowe tematu artykułu choroba fizyczna - jak pomóc głowie w chorobie ciała?

Psycholog Wrocław lub online

Choroba fizyczna – jak pomóc głowie w chorobie ciała?

Co znajdziesz w tym artykule:

Gdy ciało boryka się z chorobą

Kiedy nasze ciało boryka się z chorobą, nasz umysł często dzielnie staje u jego boku, przeżywając wspólnie każdą trudność i każdy moment niepewności. Choroba fizyczna to nie tylko wyzwanie dla naszego ciała, ale także próba dla naszej psychiki. Jak w cieniu choroby można znaleźć światło nadziei i równowagi psychicznej? Niezależnie od tego, czy jest to krótkotrwała dolegliwość, czy długotrwała choroba, konsekwencje dla zdrowia psychicznego mogą być głębokie. Zrozumienie, jak zachowuje się nasza psychika w obliczu choroby fizycznej, jakie trudności możemy napotkać oraz jak możemy zadbać o swoje zdrowie psychiczne w tym okresie, jest kluczowe dla holistycznego podejścia do zdrowia.

Reakcja psychiczna na chorobę fizyczną

Kiedy nasze ciało cierpi z powodu choroby, nasz umysł często podąża tą samą ścieżką trudności. To, co zaczyna się jako fizyczny dyskomfort, może szybko rozwinąć się w znacznie bardziej złożone wyzwania psychiczne. Choroba fizyczna niejednokrotnie prowadzi do stanów lękowych, gdzie niepewność co do przyszłości i obawy o zdrowie mogą zdominować myśli pacjenta. Ten ciągły stan niepokoju może przerodzić się w depresję, która z kolei nasila poczucie utraty kontroli nad własnym życiem i zdrowiem.

Nierzadko, pacjenci zmagają się z zaburzeniami poznawczymi, które mogą być bezpośrednim skutkiem stresu związanego z chorobą lub efektem ubocznym leczenia. Mogą doświadczać problemów z koncentracją, zapominania, czy nawet zmian w sposobie myślenia i percepcji.

Co może się pojawić?

Poczucie bezsilności jest jednym z najbardziej paraliżujących uczuć, jakie mogą towarzyszyć chorobie. Pacjenci często czują się uwięzieni w swojej sytuacji, bez realnych opcji na poprawę. Ta bezsilność często jest połączona z frustracją. Frustracją z powodu ograniczeń narzuconych przez chorobę, frustracją z powodu utraty niezależności, a czasem nawet z frustracją z powodu braku postępów w leczeniu.

Złość jest kolejnym częstym uczuciem, które może pojawić się w trakcie choroby. Może być skierowana na własne ciało, które zdaje się zawodzić, na system opieki zdrowotnej, który czasami wydaje się niewystarczający, lub nawet na najbliższych, którzy mimo najlepszych intencji, nie zawsze są w stanie zrozumieć pełnię doświadczeń osoby chorej.

Ograniczenia związane z chorobą mogą również prowadzić do izolacji społecznej. Kiedy jesteś chory, często nie możesz uczestniczyć w normalnych aktywnościach, spotykać się ze znajomymi, czy nawet wychodzić z domu. To odizolowanie od świata zewnętrznego może być niezwykle trudne emocjonalnie i jest znaczącym czynnikiem ryzyka problemów psychicznych. Izolacja społeczna może prowadzić do poczucia samotności, które nasila inne negatywne emocje, takie jak depresja czy lęk.

Warto pamiętać, że każde z tych uczuć i doświadczeń jest ważną częścią procesu radzenia sobie z chorobą. Wszystkie one wymagają uwagi, zarówno od osób cierpiących, jak i od ich opiekunów oraz personelu medycznego. Rozumienie tego, jak choroba fizyczna wpływa na psychikę, jest kluczowe dla holistycznego podejścia do zdrowia i leczenia.

Trudności w radzeniu sobie z chorobą

Jedną z głównych trudności, z jakimi borykają się osoby cierpiące na przewlekłe choroby, jest akceptacja ograniczeń narzuconych przez stan zdrowia. Ten proces często rozpoczyna się od trudnego do zaakceptowania faktu, że choroba wystąpiła. To uświadomienie sobie, że życie nie będzie już takie samo, może być bolesne i wymaga czasu, aby się z nim uporać.

Zmiany w codziennych rutynach są często niezbędne, ale mogą być źródłem stresu i frustracji. Ograniczenia te mogą obejmować zmiany w zakresie aktywności zawodowej, sposobów spędzania wolnego czasu, a nawet podstawowych czynności dnia codziennego. Zależność od innych osób, czy to rodziny, przyjaciół czy opiekunów, może wpływać na poczucie własnej wartości i niezależności. Może to prowadzić do zmiany postrzegania własnej osoby i roli społecznej.

Dodatkowo przewlekły ból i dyskomfort mogą znacząco wpływać na jakość życia. Ból nie tylko powoduje fizyczne cierpienie, ale może też utrudniać koncentrację, wpływać na nastrój oraz zdolność do wykonywania codziennych zadań. Frustracja wynikająca z ciągłego dyskomfortu oraz zmęczenie mogą prowadzić do obniżenia motywacji do podejmowania aktywności.

Jak zaopiekować się psychiką w trakcie choroby?

Jak ważna jest opieka psychiczna w trakcie choroby fizycznej? W wirze wyzwań związanych z chorobą łatwo jest zapomnieć o równie ważnej sferze naszego zdrowia – stanie naszego umysłu i emocji. Niezależnie od rodzaju choroby i jej nasilenia, zdrowie psychiczne odgrywa kluczową rolę w  procesie leczenia i odzyskiwania sił. 

  • Akceptacja i dostosowanie – pierwszym krokiem jest akceptacja aktualnego stanu zdrowia i dostosowanie oczekiwań do nowej rzeczywistości. To nie oznacza rezygnacji, ale raczej realistyczne spojrzenie na sytuację i szukanie możliwości pomimo ograniczeń. Tak naprawdę akceptacja umożliwia nam rozpoczęcie działania i dążenie ku zdrowiu.
  • Wsparcie psychologiczne – profesjonalne wsparcie psychologiczne może być nieocenione. Psychoterapeuci mogą pomóc w przepracowaniu emocji związanych z chorobą oraz w rozwijaniu strategii radzenia sobie z trudnościami.
  • Techniki relaksacyjne – techniki takie jak medytacja, mindfulness, czy proste ćwiczenia oddechowe mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem, lękiem i bólem.
  • Zdrowy styl życia – zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu oraz lekka aktywność fizyczna (zgodna z zaleceniami lekarza) mogą poprawić samopoczucie fizyczne i psychiczne. Bardzo ważne jest, aby być uważnym i zwracać uwagę na swoje potrzeby oraz komunikować o nich innych.
  • Kontakt z bliskimi – Obecność bliskich zapewnia wsparcie emocjonalne, które jest kluczowe w radzeniu sobie ze stresem, lękiem i niepewnością związaną z chorobą. Poczucie zrozumienia, akceptacji i miłości może znacznie przyczynić się do poprawy stanu psychicznego. Kontakt z bliskimi daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu, co jest ważne, szczególnie w sytuacji, gdy zdrowie jest zagrożone. Wiedza, że ma się obok siebie kogoś, na kim można polegać, może znacząco obniżyć poziom stresu.

Podsumowanie

Zdrowie psychiczne jest nierozerwalnie związane ze zdrowiem fizycznym. W obliczu choroby fizycznej troska o psychikę staje się równie ważna, co leczenie ciała. Rozumienie, jak nasza psychika reaguje na chorobę, jakie wyzwania mogą się pojawić oraz jak możemy zadbać o nasze zdrowie psychiczne w tym trudnym okresie, jest kluczowe dla ogólnego dobrostanu.

Wyzwania, które mogą się pojawić, są zróżnicowane i zależą od indywidualnych okoliczności. Jednak często obejmują radzenie sobie z bólem, ograniczeniami życiowymi, zmianami w codziennych aktywnościach. Możemy nawet potrzebować redefinicji własnej tożsamości i roli społecznej. Wsparcie emocjonalne, zarówno ze strony bliskich, jak i profesjonalistów, może być nieocenione w przetwarzaniu tych trudności.

Dbanie o zdrowie psychiczne w trakcie choroby fizycznej obejmuje szereg działań. Mogą nimi być od proste techniki relaksacyjne, aktywne poszukiwanie wsparcia emocjonalnego, profesjonalna pomoc psychoterapeutyczna. Kluczowe staje się także utrzymanie równowagi między odpoczynkiem a aktywnością. Ważna jest dbałość o zdrowe odżywianie i sen, a także znajdowanie czasu na działania, które sprawiają przyjemność i odciągają myśli od choroby.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest strategiczne terapia rodzin
Psychologia

Strategiczna terapia rodzin

Słowem wstępu Strategiczna terapia rodzin to wyjątkowe podejście, które pomaga rodzinom lepiej zrozumieć i poprawić wzajemne relacje. Jej głównym celem jest nie tylko rozwiązywanie problemów,

Czytaj więcej »
KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x