zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest perfekcjonizm

Psycholog Wrocław lub online

Perfekcjonizm – czy to choroba?

Co znajdziesz w tym artykule:

Paradoks perfekcjonizmu – dążenie do doskonałości w niedoskonałym świecie

Perfekcjonizm, termin często chwalony w społeczeństwie, to nieustanne dążenie do bezbłędności i wyznaczanie niezwykle wysokich standardów. Choć może wydawać się godnym podziwu celem, skomplikowane warstwy perfekcjonizmu często ukrywają ciemniejszą stronę. Jaki wpływ na nasze zdrowie psychiczne ma dążenie do ideału? Czy warto starać się, aby nasze życie było bezbłędne?

Czym jest perfekcjonizm?

Perfekcjonizm to skłonność do dążenia do doskonałości oraz ustanawianie bardzo wysokich standardów dla siebie lub innych. Osoby perfekcjonistyczne często oczekują, że wszystko, co robią, będzie pozbawione błędów lub niedoskonałości. Perfekcjonizm może się objawiać jako nieustanne przewidywanie i unikanie błędów, nadmierna krytyka własnej osoby lub innych, a także nieustanne dążenie do osiągnięcia idealnych wyników we wszystkich dziedzinach życia.

Perfekcjonizm przyjmuje różne formy, głównie jako perfekcjonizm samoskierowany, społecznie narzucany i perfekcjonizm innych. Perfekcjonista samoskierowany wyznacza nierealistycznie wysokie standardy dla siebie, co często prowadzi do autokrytyki i niezadowolenia. Perfekcjonizm społecznie narzucany wynika z przekonania, że inni oczekują doskonałości, co tworzy ogromną presję. Perfekcjonista innych narzuca wysokie standardy tym wokół siebie, tworząc środowisko ciągłej oceny i krytyki.

Spektrum perfekcjonizmu

Perfekcjonizm nie jest pojęciem jednoznacznym, działa na spektrum. Perfekcjonizm zdrowy obejmuje zdrowe dążenie do doskonałości, prowadzące do motywacji, sukcesu i rozwoju osobistego. Niezdrowy perfekcjonizm może być szkodliwy. Osoby na tym końcu spektrum doświadczają chronicznego niezadowolenia, lęku i depresji z powodu nieustannej samokrytyki i strachu przed porażką. Osoby perfekcjonistyczne nierzadko nie zabierają się w ogóle za zadanie, jeśli spodziewają się, że efekt nie będzie stuprocentowy. Często doświadczają uczucia zawodu i brak motywacji.

Perfekcjonizm zdrowy

 • Motywacja do doskonaleniaosoby przejawiające perfekcjonizm zdrowym są zmotywowane, aby doskonalić swoje umiejętności i osiągać cele. Mają wysokie standardy, ale są realistyczne w swoich oczekiwaniach.
 • Radzenie sobie z porażkąakceptują swoje błędy i porażki jako naturalne części procesu nauki. Zamiast się nimi zrażać, uczą się na swoich błędach i starają się rozwijać.
 • Pozytywny wpływ – perfekcjonizm zdrowy może prowadzić do osiągania wysokich standardów w pracy czy szkole. Osoby z perfekcjonizmem zdrowym są często precyzyjne, dokładne i zaangażowane w swoje zadania.
 • Poczucie satysfakcjiosiągnięcia dają im poczucie satysfakcji, ale są elastyczni i potrafią cieszyć się procesem nauki oraz rozwoju.

Perfekcjonizm niezdrowy

 • Obsesyjne dążenie do perfekcjiosoby charakteryzujące się perfekcjonizmem niezdrowym mają obsesyjną potrzebę osiągnięcia doskonałości we wszystkim, co robią. Ich standardy są często nierealistyczne i nieustannie podwyższają poprzeczkę dla siebie.
 • Krytycyzm wobec siebieosoby charakteryzujące się perfekcjonizmem niezdrowym są bardzo krytyczne wobec siebie i nie akceptują swoich błędów. Nawet drobne niedoskonałości są dla nich powodem do frustracji i niezadowolenia z siebie.
 • Przepracowywanie się perfekcjonizm niezdrowy często prowadzi do nadmiernego przepracowywania się, chronicznego stresu, braku odpoczynku i problemów ze zdrowiem związanymi ze stresem.
 • Unikanie ryzykaosoby charakteryzujące się perfekcjonizmem niezdrowym często unikają nowych wyzwań i ryzyka, aby uniknąć porażki. Boją się popełnić błąd, co może prowadzić do stagnacji i braku rozwoju.
 • Niskie samopoczucie – perfekcjonizm niezdrowy często prowadzi do chronicznego poczucia niezadowolenia z siebie, niskiej samooceny, a nawet depresji.

Czy perfekcjonizm to choroba psychiczna?

Perfekcjonizm, choć nie jest klasyfikowany jako choroba psychiczna w tradycyjnych kryteriach diagnostycznych takich jak DSM-5. Jednakże ma podobieństwa do zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD) i innych zaburzeń lękowych. Obejmuje nieustanne, inwazyjne myśli o osiągnięciu doskonałości, podobnie jak obsesyjne myśli w przypadku OCD. Kompulsywne zachowania w OCD równają się powtarzającym się wysiłkom perfekcjonisty mającym na celu osiągnięcie idealnych rezultatów. Kluczowa różnica polega jednak, że przy OCD osoba skupia się na konkretnych obsesyjnych myślach, podczas gdy perfekcjonizm obejmuje szerszy zakres dążeń.

Perfekcjonizm a zdrowie psychiczne

Perfekcjonizm obejmuje tendencję do dążenienia do doskonałości, bardzo wysokie oczekiwania wobec siebie oraz krytyczne podejście do swoich osiągnięć. W umiarkowanych ilościach może być motywujący i skłaniać do osiągania wysokich standardów, ale w skrajnych przypadkach może prowadzić do niezdrowego stresu, niezadowolenia z siebie, a nawet stanów lękowych czy depresji.

Perfekcjonizm może mieć różne podłoże, takie jak genetyczne predyspozycje, wychowanie czy wpływ środowiska. Osoby, które cierpią na perfekcjonizm w stopniu, który znacząco wpływa na ich życie codzienne, relacje społeczne czy samopoczucie, mogą wymagać wsparcia psychologicznego lub terapeutycznego. W takim przypadku perfekcjonizm może być traktowany jako problem zdrowia psychicznego, który wymaga odpowiedniego leczenia i wsparcia. Przede wszystkim ważne jest skoncentrowanie się na źródle problemu. Warto zastanowić się, skąd w nas wewnętrzne przekonanie, że wszystko powinno być zrobione idealnie. Uwolnienie się od tych przekonań, przeformułowanie pewnych zniekształceń myślenia może znacznie poprawić jakość życia.

Perfekcjonizm a terapia

Rozpoznanie i zajęcie się perfekcjonizmem jest kluczowe dla zdrowia psychicznego. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) okazała się skuteczna w leczeniu perfekcjonizmu poprzez wyzwanie irracjonalnych przekonań. Przede wszystkim ważne jest skoncentrowanie się na źródle problemu. Warto zastanowić się, skąd w nas wewnętrzne przekonanie, że wszystko powinno być zrobione idealnie. Uwolnienie się od tych przekonań, przeformułowanie pewnych zniekształceń myślenia może znacznie poprawić jakość życia. Terapie oparte na uważności pomagają jednostkom zaakceptować niedoskonałości i rozwijać zdrowszą perspektywę. Wsparcie ze strony otoczenia społecznego i otwarta komunikacja odgrywają również kluczową rolę w złagodzeniu ciężaru perfekcjonizmu.

Jak sobie radzić?

Radzenie sobie z perfekcjonizmem może być wyzwaniem, ale istnieją strategie, które mogą pomóc.

 • Uświadom sobie swoje myślizwróć uwagę na myśli, które kierujesz wobec siebie. Czy są bardzo krytyczne i wymagające? Uświadomienie sobie tych myśli to pierwszy krok do ich zmiany.
 • Akceptowanie błędównikt nie jest doskonały. Akceptuj swoje błędy i niedoskonałości. Pamiętaj, że popełnianie błędów to naturalna część procesu nauki i rozwoju.
 • Ustal realistyczne celezamiast dążyć do absolutnej doskonałości, stawiaj sobie realistyczne cele. Ustal cele, które są osiągalne i mierzalne, a potem świętuj swoje osiągnięcia, nawet jeśli są małe.
 • Ćwicz samoakceptacjęucz się akceptować siebie bezwarunkowo, niezależnie od tego, czy spełniasz swoje własne oczekiwania czy nie. Praktyki takie jak medytacja czy praktyka mindfulness mogą pomóc w zbudowaniu pozytywnego stosunku do siebie.
 • Zarządzaj stresem – perfekcjonizm często prowadzi do chronicznego stresu. Ćwicz techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja czy joga, aby złagodzić napięcie i stres.
 • Zadawaj pytaniakiedy poczujesz presję perfekcji, zapytaj siebie, czy te oczekiwania są realistyczne i czy naprawdę mają znaczenie w dłuższej perspektywie. Często okaże się, że wiele rzeczy, które uważasz za istotne, tak naprawdę nie ma większego znaczenia.
 • Zwracaj uwagę na swoje ciałouczucie napięcia czy stresu często ma swoje odbicie w ciele. Ćwicz regularnie, dbaj o zdrową dietę i odpowiednią ilość snu, aby zminimalizować negatywne wpływy stresu na organizm.

Pamiętaj, że radzenie sobie z perfekcjonizmem wymaga czasu, wysiłku i cierpliwości. Bądź łagodny wobec siebie i pamiętaj, że każdy krok w kierunku akceptacji siebie jest wartościowy.

Podsumowanie

Perfekcjonizm, choć nie jest klasyfikowany jako choroba psychiczna, może poważnie wpływać na zdrowie psychiczne i ogólną jakość życia. Nieustanne dążenie do bezbłędności często prowadzi do chronicznego stresu, lęku i depresji. Chociaż pragnienie doskonałości jest naturalne, znalezienie równowagi między ambicją a samoakceptacją jest kluczowe. Przyjęcie niedoskonałości jako części ludzkiego doświadczenia może prowadzić do pełniejszego i zdrowszego życia psychicznego. Dzięki świadomości, zrozumieniu i wsparciu, jednostki mogą radzić sobie z zawiłościami perfekcjonizmu i znaleźć spokój w niedoskonałym świecie.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x