zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest motywacja wewnętrzna i zewnętrzna

Psycholog Wrocław lub online

Motywacja i jej rodzaje

Co znajdziesz w tym artykule:

Czym jest motywacja?

Motywacją nazywamy stan gotowości do podjęcia działania. Jest wewnętrznym stanem, na który wpływ mają zarówno świadome, jak i nieświadome czynniki. Procesy motywacyjne nadają kierunek zachowaniom osoby, prowadząc do osiągnięcia zamierzonych wyników. Uświadomiony oczekiwany wynik wykonywanych czynności można określić celem. Natomiast motywem określa się przeżycie człowieka, które pobudza go do podjęcia działania lub powstrzymania się przed działaniem. Nasze zachowania mogą być motywowane wewnętrznie i zewnętrznie.

Motywacja wewnętrzna

Inaczej określana jest jako autonomiczna lub samoistna. Opiera się na osobistych upodobaniach. Człowiek zmotywowany wewnętrznie dąży do zaspokojenia swoich potrzeb. Osoba zmotywowana wewnętrznie czerpie satysfakcję z działania, ponieważ rozumie, dlaczego podejmuje się danej czynności. Motywacja wewnętrzna pobudza do kreatywności, wzbudza ciekawość i zaangażowanie. Jest niejednorodna i może być ukierunkowana na wiedzę, ukierunkowana na osiągnięcia oraz ukierunkowana na stymulację doznań.

Wyznaczniki motywacji wewnętrznej

Wyznacznikiem wskazującym na aktywność motywacji wewnętrznej jest przykładowo podejmowanie działania dla przyjemności, nie po to, aby zdobyć nagrodę. Chęć doświadczania nowych rzeczy również wskazuje na występowanie motywacji wewnętrznej. Podejmowanie się nowych działań dla satysfakcji i zadowolenia z siebie. Zgłębianie różnych tematów z ciekawości, zwiększenia swoich kompetencji jako osoba, nie tylko dla uzyskiwania materialnych korzyści.

Korzyści płynące z motywacji wewnętrznej

Motywacja wewnętrzna przede wszystkim może być źródłem wielkiej radości i przyjemności, ponieważ wypływa z nas samych. Znacznie zwiększa zainteresowanie własnym działaniem i ciekawość do zgłębiania tematów związanych z osiągnięciem wyznaczonego celu. Postrzeganie podejmowanego wysiłku może ulec obniżeniu. Motywacja wewnętrzna zwiększa samoświadomość, poprzez podejmowanie się działań, na które naprawdę mamy ochotę i które płyną z naszych wewnętrznych potrzeb.

Motywacja zewnętrzna

W przypadku motywacji zewnętrznej siły wpływające na nasze podejmowanie działania pochodzą z zewnątrz. Występuje wtedy, gdy osoba zastanawia się, jaką będzie miała korzyść z podjętego działania. Opiera się na dążeniu do uzyskania czegoś, z czego czerpiemy korzyści lub unikania czegoś, co jest dla nas nieprzyjemne. Jej cechą charakterystyczną jest sterowalność, chęć zdobywania coraz większych szczebli.

Czynniki motywacji zewnętrznej

Czynników wywołujących motywację zewnętrzną jest wiele. Spotykamy się z nimi każdego dnia. Jako najbardziej uniwersalny wskazać można wynagrodzenie pieniężne za pracę. Kolejnym czynnikiem jest system oceniania w szkole oparty na zasadzie kary i nagrody za osiągnięte wyniki. Uznanie w grupie oraz nasza rola w grupie również wpływa na chęć do działania. Jeśli zyskujemy podziw ze strony innych, nasze zaangażowanie będzie prawdopodobnie większe. Jako negatywny czynnik wskazać można strach przed konsekwencjami, jakie nas spotykają, jeśli nie zmotywujemy się do działania i nie wywiążemy z danej umowy.

Korzyści płynące z motywacji zewnętrznej

Motywacja zewnętrzna może zwiększyć efektywność w wykonywaniu zadań, ponieważ osoba czuję się zmotywowana nagrodą jaką może otrzymać. Zewnętrzne nagrody lub kary mogą pomóc nam w skoncentrowaniu się na osiągnięciu celu szybciej, ponieważ cel jest skonkretyzowany. Może powodować większe zaangażowanie. Gdy otrzymujemy pozytywną opinię lub pochwałę za osiągnięcia, może to zwiększać nasze zaangażowanie w wykonywanie zadań. Korzyścią płynącą z motywacji zewnętrznej jest budowanie relacji społecznych. Osoby, które są motywowane przez nagrody lub presję społeczną, mogą poświęcać więcej uwagi na budowaniu relacji z innymi. To przyczynia się natomiast do lepszego funkcjonowania w grupie.

Zespół amotywacyjny

Zespołem amotywacyjnym można nazwać sytuację, w której ludzie nie widzą związku pomiędzy działaniem a osiąganym rezultatem. Uważają, że ich zachowanie oraz działanie spowodowane jest czynnikami niezależnymi od nich, np. siłą wyższą. Człowiek nie odczuwa potrzeby podejmowania działania. Brak aktywności może wynikać z braku poczucia skuteczności oraz braku poczucia kontroli. Osoba, która doświadcza amotywacji, może odczuwać niechęć, apatię lub obojętność wobec rzeczy, które kiedyś były interesujące. Zespół amotywacyjny prowadzi do niższej efektywności w pracy lub w innych obszarach życia. Może prowadzić do odczuwania frustracji i niezadowolenia z własnych działań.

Jak zwiększyć chęć do działania?

Zwiększenie gotowości do działania może wydawać się trudnym zadaniem. Jednak sposobów na zwiększenie chęci do działania jest wiele. Poniżej zostało przedstawionych kilka z nich:

Wyznaczanie celu

Aby zwiększyć swoją motywację do działania najważniejsze jest wyznaczenie celu, do którego będziemy dążyć. Wyznaczając cel już nastawiasz umysł na jego osiągnięcie. Im konkretniejszy cel sobie wyznaczysz, tym łatwiej będzie go osiągnąć. Dobrym pomysłem jest zapisywanie celów, jeśli są duże, dzielenie ich na mniejsze. W wyznaczaniu celu ważne są wartości, jakimi kierujemy się w życiu. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne. To przybliży Cię do wyznaczenia konkretniejszego celu. Równie ważna jest wizualizacja osiągniętego celu. Im bardziej szczegółowo wyobrażony cel, tym lepiej.

Powody działania

Zastanów się, dlaczego chcesz osiągnąć wyznaczone cele. Znalezienie mocnych powodów, które będą Cię pobudzać do działania mogą być kluczowe w osiągnięciu sukcesu. Powody można wypisać na kartce, aby mieć lepszy obraz swojego celu. Łatwiej będzie nam podjąć się działania, jeśli będziemy mieli do tego wiele powodów.

Plan działania

Bardzo pomocne okazuje się planowanie, co trzeba zrobić, aby osiągnąć cel. Plan umożliwia szczegółowy wgląd w wyznaczony cel. Stwórz plan zawierający kroki do wykonania, terminy i sposoby monitorowania postępów. Skrupulatnie wykonany plan pomoże zrealizować wyznaczone zadania. Poukładanie i trzymanie się wyznaczonych kroków znacznie zwiększa motywację do działania.

Źródło inspiracji

Znalezienie źródła inspiracji zwiększa chęć do działania. Poszukaj inspiracji u ludzi, którzy osiągnęli sukces w dziedzinie, która Cię interesuje. Możesz poszukać źródeł informacji o dziedzinie, która Cię interesuje. Korzystaj z książek tematycznych i filmów motywacyjnych. Jeśli masz możliwość, spotykaj się z ludźmi, którzy Cię inspirują. Korzystaj z ich porad i sposobów na osiąganie sukcesów. Możesz również poszukać partnera do działania. Wpływ drugiej osoby może być bardzo motywujący. Współpraca może okazać się bardziej owocna, niż samodzielna praca.

Pozytywne nastawienie

Pozytywne nastawienie sprzyja osiąganiu wyznaczonym celom i zwiększa wiarę w siebie i samoocenę. Nastawiając się na sukces pobudzamy nasz umysł do kreatywnych rozwiązań. Pozytywne nastawienie zwiększa motywację. Skup się na swoich mocnych stronach. Zauważaj to, co już osiągnąłeś. Doceniaj siebie za każdy, nawet najmniejszy sukces. Możesz nagradzać samego siebie, za to, co udało Ci się już osiągnąć. Nagroda powinna być adekwatna do osiągnięć i pomagać w utrzymaniu motywacji.

Ocena postępów

Dokonywanie regularnej oceny postępów może okazać się pomocne w zwiększaniu motywacji do działania. Kontrolowanie postępów pomoże Ci zidentyfikować, co działa, a co należy zmienić, aby osiągnąć cele. Dodatkowo obserwując swoje postępy zwiększamy motywację, obserwując jak wiele pracy włożyliśmy, aby osiągnąć cel.

Pamiętaj, że każda osoba jest inna, więc niektóre z tych metod mogą działać lepiej niż inne. Ważne jest, aby eksperymentować i szukać sposobów, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia i osobowości.

Podsumowanie

Podsumowując, motywacja wewnętrzna jest napędzana przez wewnętrzne czynniki, takie jak pasja, ciekawość i potrzeba osiągnięć, podczas gdy motywacja zewnętrzna jest kierowana przez zewnętrzne bodźce, takie jak nagrody, kary i opinia społeczna. Mimo że obie formy mogą prowadzić do osiągnięć, to jednak motywacja wewnętrzna jest uważana za trwalszą i zadowalającą dla jednostki, podczas gdy motywacja zewnętrzna może prowadzić do uzależnienia od nagród i kar oraz obniżenia chęci do działania w przypadku braku ich dostępności. Jednakże zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna motywacja prowadzi nas do rozwoju i osiągania wyznaczonych przez siebie celów

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest strategiczne terapia rodzin
Psychologia

Strategiczna terapia rodzin

Słowem wstępu Strategiczna terapia rodzin to wyjątkowe podejście, które pomaga rodzinom lepiej zrozumieć i poprawić wzajemne relacje. Jej głównym celem jest nie tylko rozwiązywanie problemów,

Czytaj więcej »
KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x