Zdjęcie do artykułu, którego tematem jest marihuana

Psycholog Wrocław lub online

Marihuana – ryzyko uzależnienia i syndrom amotywacyjny

Co znajdziesz w tym artykule:

Marihuana – pozornie bezpieczna

Marihuana, znana również jako cannabis, to roślina, której właściwości psychoaktywne od dawna przyciągają uwagę ludzi na całym świecie. Jej popularność nie znika, a wręcz rośnie, przede wszystkim ze względu na powszechnie postrzegane efekty odprężające i euforyzujące.

Co tak naprawdę kryje się za tą rośliną? Marihuana zawiera substancję chemiczną zwaną tetrahydrokanabinolem (THC), która jest odpowiedzialna za jej psychoaktywne działanie. THC oddziałuje z receptorami mózgu, wpływając na różne funkcje poznawcze i emocjonalne. W rezultacie doświadczamy zmian nastroju, percepcji, a nawet świadomości.

Nie ma wątpliwości, że cannabis cieszy się ogromną popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi. Jednakże, zanim sięgniemy po nią, warto zastanowić się nad potencjalnym ryzykiem. Choć wielu ludzi korzysta z marihuany bez negatywnych skutków, istnieje ryzyko uzależnienia, problemów zdrowotnych oraz konsekwencji społecznych i psychologicznych.

Skutki zażywania marihuany

Stosowanie marihuany może wywołać szereg efektów zarówno krótko-, jak i długoterminowych. W krótkim terminie, po spożyciu marihuany, możemy doświadczyć natychmiastowego uczucia euforii, relaksu oraz zmiany percepcji czasu i przestrzeni. Wiele osób odczuwa również zwiększoną stymulację zmysłów, co może prowadzić do intensywniejszych doznań słuchowych, wzrokowych czy dotykowych. Jednakże, wraz z pozytywnymi efektami, mogą pojawić się także niepożądane skutki krótkoterminowe. Przykładowo zmniejszona zdolność koordynacji motorycznej, zwiększone ryzyko wypadków, a nawet ataki paniki lub lękowe myśli u osób podatnych.

Długoterminowe skutki stosowania marihuany mogą być znacznie bardziej złożone. Regularne używanie tej substancji może prowadzić do uzależnienia, problemów z pamięcią, koncentracją oraz funkcjami poznawczymi. Istnieje również ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie psychiczne, zwłaszcza u młodych osób w okresie rozwojowym, które są bardziej podatne na zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia czy depresja. Dodatkowo długoterminowe stosowanie marihuany może prowadzić do zmniejszenia motywacji i inicjatywy. To natomiast może utrudniać osiąganie celów życiowych oraz wykonywanie codziennych obowiązków. Warto zauważyć, że skutki zażywania marihuany mogą być różne w zależności od indywidualnych cech osoby, takich jak wiek, stan zdrowia oraz częstotliwość i ilość używania.

Uzależnienie od marihuany

Uzależnienie od marihuany to stan, w którym osoba regularnie i niekontrolowanie sięga po tę substancję. Powtarza to pomimo występowania szkodliwych konsekwencji dla zdrowia, relacji społecznych lub codziennego funkcjonowania. Choć uzależnienie od marihuany nie jest tak powszechne ani intensywne jak uzależnienie od substancji takich jak alkohol, to jednak może mieć istotny wpływ na życie jednostki.

Uzależnienie od marihuany może objawiać się na różne sposoby, ale istnieją pewne wspólne cechy. Osoby uzależnione często mają trudności z kontrolowaniem swojego używania marihuany, co prowadzi do konsumpcji w coraz większych ilościach i częstotliwościach. Mogą również doświadczać silnego pragnienia marihuany (cravingu) oraz objawów abstynencyjnych. Należą do nich drażliwość, problemy ze snem czy zmniejszona koncentracja, gdy próbują ograniczyć lub przerwać używanie.

Ważne jest zrozumienie, że uzależnienie od marihuany może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Osoby uzależnione mogą napotykać trudności w utrzymaniu relacji interpersonalnych. Również w wykonywaniu obowiązków zawodowych lub szkolnych, a także doświadczać pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, takiego jak depresja czy lęki.

Stany psychotyczne

Marihuana może wywoływać różnorodne efekty psychoaktywne, w tym także stany psychotyczne u niektórych osób. Stany psychotyczne po zażyciu marihuany mogą obejmować objawy takie jak omamy, urojenia, dezorientacja przestrzenna czy myślenie paranoidalne. U niektórych osób mogą wystąpić również objawy lękowe, paniki lub depresji.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na ryzyko wystąpienia stanów psychotycznych po marihuanie. Mogą to być predyspozycje genetyczne, osobiste doświadczenia, dawka i skład chemiczny marihuany oraz środowisko, w którym substancja jest używana. Badania sugerują, że u osób z genetycznymi predyspozycjami do zaburzeń psychicznych, stosowanie marihuany może zwiększać ryzyko wystąpienia stanów psychotycznych, szczególnie jeśli używanie substancji zaczyna się w młodym wieku.

Ważne jest zrozumienie, że nie wszyscy, którzy używają marihuany, doświadczają stanów psychotycznych, ale istnieje ryzyko, zwłaszcza dla osób podatnych. Dlatego osoby z historią zaburzeń psychicznych lub z rodziną obciążoną takimi problemami powinny być ostrożne w stosowaniu marihuany, lub w ogóle unikać jej używania.

Syndrom amotywacyjny jako konsekwencja zażywania marihuany

Syndrom amotywacyjny związany z zażywaniem marihuany to stan, który charakteryzuje się chronicznym brakiem motywacji i podejmowania inicjatywy. Długotrwałe zażywanie marihuany może prowadzić do obojętności i niezdecydowania w działaniu. Osoby dotknięte tym syndromem mogą doświadczać trudności z podejmowaniem decyzji oraz wykonywaniem nawet prostych czynności życia codziennego. Problemy z pamięcią krótkotrwałą i z koncentracją są powszechne, co utrudnia skupienie się na zadaniach i utrzymanie uwagi. Nawet jeśli uda się wskrzesić jakąś formę motywacji, to szybko znika, a następnie trudno jest utrzymać koncentrację na zadaniu. Wszystko to prowadzi do poczucia utraty kontroli nad własnym życiem oraz rozmycia wartości i celów. Syndrom amotywacyjny rozwija się stopniowo. Często po długotrwałym stosowaniu marihuany, jednak moment przejścia nie jest łatwo określić, co sprawia, że jego objawy mogą być łatwo pominięte lub zbagatelizowane.

Iluzoryczność bezpieczeństwa palenia marihuany

Chociaż niektórzy mogą uważać marihuanę za stosunkowo bezpieczną substancję, istnieje iluzoryczność bezpieczeństwa z nią związanego. Wielu ludzi nie dostrzega ryzyka związanego z jej używaniem, zwłaszcza w porównaniu z innymi substancjami psychoaktywnymi. Jednakże nawet jeśli marihuana rzeczywiście może wydawać się mniej szkodliwa niż na przykład alkohol czy narkotyki, nie oznacza to, że jest całkowicie bezpieczna. Istnieją liczne ryzyka związane z jej stosowaniem. Są to problemy z pamięcią, koncentracją, a także ryzyko uzależnienia i negatywnego wpływu na zdrowie psychiczne. Ponadto, częstość i dawka używania mogą mieć istotny wpływ na wystąpienie szkodliwych efektów. To natomiast sprawia, że iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa może prowadzić do nieodpowiedzialnego i ryzykownego zachowania. Dlatego ważne jest, aby spojrzeć na marihuanę z pełną świadomością jej potencjalnych konsekwencji. Warto podejmować decyzje dotyczące jej stosowania z rozwagą i rozsądkiem.

Jak sobie pomóc?

Radzenie sobie z uzależnieniem od marihuany może być trudnym procesem, ale istnieje wiele miejsc, gdzie można znaleźć pomoc. Pierwszym krokiem może być poszukiwanie wsparcia wśród bliskich – rodzinie, przyjaciołach lub partnerze. Może to być ktoś, kto Cię zrozumie i wesprze w trudnych chwilach. Warto także pomyśleć o terapii indywidualnej lub grupowej. Psychoterapeuci specjalizujący się w uzależnieniach mogą pomóc Ci zrozumieć przyczyny używania marihuany i opracować strategie radzenia sobie z pokusami i trudnościami. Istnieją także grupy wsparcia dla osób zmagających się z uzależnieniem od marihuany. Można tam dzielić się doświadczeniami i otrzymywać wsparcie od osób, które przeżywają podobne trudności. Ważne jest także zrozumienie, że uzależnienie od marihuany może mieć wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne, dlatego warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. uzależnień, który może zaproponować odpowiednie leczenie farmakologiczne lub terapeutyczne. W niektórych krajach istnieją specjalistyczne ośrodki leczenia uzależnień, gdzie można uzyskać kompleksową opiekę i wsparcie. Ważne jest, aby nie czuć się samotnie w procesie wyjścia z uzależnienia – istnieje wiele miejsc, gdzie można znaleźć pomoc i wsparcie na drodze do zdrowia i odzyskania kontroli nad swoim życiem.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x