zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest rozmowa rekrutacyjna

Psycholog Wrocław lub online

Rozmowa rekrutacyjna – jak się przygotować?

Co znajdziesz w tym artykule:

Rozmowa rekrutacyjna – nowy początek

Proces zdobywania nowej pracy jest wyzwaniem dla każdego. W trakcie tego procesu mogą pojawiać się w nas różne uczucia.  Może to być czas pełen ekscytacji, związanej z nowymi możliwościami. Jednakże nierzadko jest to również czas pełen stresu i napięcia. Podczas zmiany pracy najbardziej stresująca może okazać się rozmowa rekrutacyjna w nowym miejscu. Każdy z nas zastanawia się jak najlepiej się zaprezentować, aby zdobyć wymarzoną pracę.

Rozmowa rekrutacyjna to proces selekcji i oceny naszej kandydatury na dane stanowisko w miejscu pracy. Podczas rozmowy pracodawca lub jego przedstawiciele ustalają, czy kandydat jest odpowiednią osobą do danego stanowiska. To moment, w którym jako kandydaci prezentujemy siebie oraz nasze doświadczenie i wkład, jaki chcemy wnieść do firmy. Udział w rozmowie rekrutacyjnej wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Jak przygotować się najlepiej, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Przygotowanie do rozmowy

Niezależnie od tego, czy jest to pierwsza rozmowa kwalifikacyjna w naszym życiu, czy mamy już doświadczenie w tej kwestii, ważne jest przygotowanie. Dla pracodawcy bardzo ważne jest pierwsze wrażenie i stosunek do pracy. Jeśli na początku pokażemy, że nam zależy, na pewno zwiększy to naszą szansę na zdobycie pracy. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu unikniemy nadmiernego zdenerwowania. W ten sposób możemy również zwiększyć swoją pewność siebie i swoją samoocenę. Fakt, że przyłożyliśmy się do rozmowy rekrutacyjnej, może znacznie wpłynąć na nasz nastrój i przebieg rozmowy. Jak najlepiej się przygotować?

Jak się przygotować?

 • zbierz podstawowe informacje o pracodawcy – rekruter, z którym będziemy mieć do czynienia może zadawać nam pytania związane z firmą. Przykładowo może zapytać, co wiesz na temat firmy. W ten sposób pracodawca może chcieć sprawdzić, czy rzeczywiście zależy nam na stanowisku. Wcześniejsze zgłębienie informacji na temat pracodawcy zwiększy naszą wiedzę i poczucie, że naprawdę wiemy, dlaczego znaleźliśmy się na rozmowie rekrutacyjnej.
 • weź ze sobą wydrukowane CV – pomimo, iż pracodawca posiada Twoje CV po wcześniejszej rekrutacji, warto mieć przy sobie kopie. Nigdy nie wiadomo, czy przypadkiem się nie przyda. Kopia może być dla nas wsparciem, tuż przed rozmową, aby jeszcze raz przejrzeć swoje kompetencje i uporządkować sobie informacje o sobie. Ważne jest, aby przygotować się na typowe pytania dotyczące naszego doświadczenia i kompetencji. Wydrukowane CV może służyć nam jako wsparcie, na które można spojrzeć, aby się wesprzeć. 
 • ubierz się odpowiednio – na rozmowę rekrutacyjną najlepiej przyjść ubranym elegancko, nawet jeśli firma nie egzekwuje od pracowników zasad dress code’u. Dbając o swój wygląd w pracy, okazujemy szacunek pracodawcy oraz innym osobom związanym z miejscem pracy. Najlepiej postawić na neutralne kolory ubioru, np. szare, czarne, brązowe oraz o elegancki krój stroju. Warto zadbać również o delikatny makijaż i schludną fryzurę.
 • nie spóźnij się – spóźnienie od samego początku może zrobić bardzo złe wrażenie. Najlepiej dzień wcześniej sprawdzić, jak najbezpieczniej dostać się w miejsce zatrudnienia. Warto wziąć pod uwagę sytuacje losowe, takie jak korek lub wypadki drogowe. Najlepiej wyjść na rozmowę rekrutacyjną wcześniej, aby nie stresować się możliwym opóźnieniem.
 • zadaj pytania – na koniec rozmowy rekruter najprawdopodobniej pozwoli Ci na zadanie pytań. Warto przygotować sobie pytania wcześniej, aby nie sprawić wrażenia niezaangażowanego. Aby pokazać swoje zainteresowanie nowym stanowiskiem, warto zapytać o zadania, które będziesz wykonywać. Możesz zapytać również o zespół, z którym będziesz współpracował oraz o wyzwania, z którymi mierzy się firma.

W prezentacji na rozmowie o pracę ważna jest Twoja postawa do pracodawcy oraz do siebie samego. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, zadbasz o dobry wygląd, wykażesz swoje zainteresowanie i zaangażowanie masz większe szanse na sukces. Odpowiednie przygotowanie oszczędzi również nadmiernego stresu i lęku związanego z nowym wyzwaniem.

Rozmowa rekrutacyjna z perspektywy psychologii

Z perspektywy psychologicznej, rozmowa rekrutacyjna jest procesem, w którym pracodawca ma szansę poznać kandydata w zakresie jego osobowości, umiejętności interpersonalnych i innych ważnych cech. Jednocześnie kandydat ma szansę dowiedzieć się więcej o wymaganiach stawianych przez pracodawcę oraz o firmie i kulturze organizacyjnej. Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, które nakieruje rekrutera na to, z jaką osobą ma do czynienia. Zadbaj o swoje zaangażowanie podczas rozmowy oraz zainteresowanie firmą, w której chcesz się zatrudnić.

Na co warto zwrócić uwagę?

To na co warto zwrócić uwagę to komunikacja niewerbalna. Ekspresja ciała, mimika, gesty, ton głosu mogą dostarczyć ważnych informacji o nas przyszłemu pracodawcy. Rekruter może w dużym stopniu przykuwać uwagę do naszego zachowania podczas rozmowy. Staraj się zachować spokój i postawę otwartą. Zachowaj kulturalne i uprzejme podejście. Unikaj słów powszechnie uważanych za wulgarne i unikaj krytykowania wcześniejszych pracodawców. Podczas rozmowy rekrutacyjnej korzystna może okazać się szczerość, szczególnie gdy zostaniemy zapytani o nasze wady. Badania dowodzą, że skromne przechwalanie się nie jest najlepszym sposobem. Znacznie korzystniejsze może okazać się, otwarte mówienie o swoich słabszych stronach, co świadczy o naszej samoświadomości. 

Kolejnym czynnikiem ważnym podczas rozmowy rekrutacyjnej jest pewność siebie. Odpowiednie zaprezentowanie swojej osoby wpłynie na pierwsze wrażenie. Warto natomiast zachować rozsądek i starać się nadmiernie nie przechwalać. Przykładowo można nawiązać do osiągnięcia firmy i wyrazić swój podziw. Następnie warto odnieść się do podobnej sytuacji z naszego życia zawodowego, która w podobny sposób ukaże nasz sukces. Taka taktyka może umożliwić “wybudowanie pomostu” między pracodawcą a kandydatem. Ukaże również nasze podejście do pracy i świadomość swoich dobrych stron. Podczas rozmowy rekrutacyjnej można wykorzystać “efekt kameleona”. Efekt ten polega na dostosowywaniu się do swojego rozmówcy, poprzez naśladowanie języka ciała. Czasami efekt ten pojawia się mimowolnie w relacjach. W trakcie rozmowy rekrutacyjnej “efekt kameleona” może sprawić, że nasz rozmówca poczuje się bardziej komfortowo. Jednakże w takiej sytuacji warto być uważnym, aby zachować swoją autentyczność.

Najczęstsze błędy podczas rozmowy rekrutacyjnej

Zdarza się, że podczas rozmowy o pracę popełnimy błąd. Wpływ na to może mieć wiele czynników. Najczęściej spotykanymi jest stres i brak odpowiedniego przygotowania. Błędy popełnione podczas rozmowy mogą obniżyć nasze szanse na zdobycie pracy. Zatem, jakie błędy są najczęściej popełniane podczas rozmowy rekrutacyjnej?

 • Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej – niezależnie od tego, jak duże masz doświadczenie i kompetencje, jeśli nie przygotujesz się odpowiednio do rozmowy rekrutacyjnej, to może to wpłynąć negatywnie na twoją wydajność podczas rozmowy. Przygotuj się do rozmowy, zgłębiając informacje na temat firmy, stanowiska i zadawanych pytań.
 • Brak koncentracji na pytaniach- często zdarza się, że podczas myślenia o swoich odpowiedziach, nie usłyszymy dokładnie pytania zadawanego przez osobę rekrutującą. Skoncentruj się na pytaniach i dopytaj, jeśli czegoś nie rozumiesz.
 • Brak wyjaśnienia swoich doświadczeń i umiejętności – podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważne jest, aby opisać swoje doświadczenia i umiejętności w sposób klarowny i zrozumiały. Pamiętaj, że rekruter nie zawsze będzie znał twoje wcześniejsze doświadczenia i może nie wiedzieć, jakie umiejętności posiadasz.
 • Przekazywanie negatywnych opinii na temat poprzednich pracodawców lub współpracowników – unikaj mówienia negatywnie o swoich poprzednich pracodawcach lub współpracownikach. Taki sposób wypowiedzi może wpłynąć na twoją reputację i wzbudzić wątpliwości co do twojej osobowości.
 • Brak umiejętności komunikacyjnych – umiejętność skutecznej komunikacji jest kluczowa podczas rozmowy rekrutacyjnej. Staraj się mówić jasno i zwięźle, unikaj mówienia zbyt szybko lub zbyt wolno, staraj się słuchać uważnie, co mówi rekruter i zadawać pytania.
 • Niezachowanie profesjonalizmu – podczas rozmowy rekrutacyjnej ważne jest, aby zachować profesjonalizm i dobry ton. Unikaj używania języka potocznego lub obraźliwych słów, ubieraj się odpowiednio do okazji i staraj się być uprzejmy.

Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna to twoja szansa, aby pokazać swoje umiejętności i doświadczenie, więc staraj się unikać tych błędów, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Co zrobić po rozmowie rekrutacyjnej?

Po rozmowie rekrutacyjnej bardzo ważne jest, aby podziękować za spotkanie. Może to być wyraz wdzięczności również w formie wiadomości, za poświęcony czas i przebieg rozmowy. Znajdź osobę rekrutującą na portalach, np. LinkedIn. W ten sposób łatwiej będzie nawiązać kontakt z pracodawcą. Nawet jeśli nie uda się podczas tej rozmowy, być może inne oferty pojawią się w przyszłości. Po rozmowie rekrutacyjnej, w oczekiwaniu na odpowiedź możesz poświęcić czas na zastanowienie się, jakie są Twoje odczucia co do przebiegu rozmowy. Czy zależy Ci na tej pracy? Czy spodobało Ci się to, czego dowiedziałeś się o firmie podczas rozmowy rekrutacyjnej? To również dobry czas na zastanowienie się nad swoją postawą i zachowaniem podczas rozmowy. Mogą to być ważne wskazówki na przyszłość. To również dobry czas, aby okazać sobie wdzięczność za podjęte wyzwanie.

Podsumowanie

Rozmowa rekrutacyjna zazwyczaj wiąże się z odczuwaniem stresu. To wyzwanie, do którego potrzebujemy odpowiedniego przygotowania. Warto włożyć serce i zaangażowanie w przygotowanie, ponieważ może to być naszą drogą do sukcesu zawodowego. Podczas rozmowy o pracę bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Jeśli chcesz dobrze wypaść, zadbaj o ubiór oraz okaż swoje zainteresowanie firmą. Skup się również na tym, jak Ty się czujesz podczas rozmowy i jak odpowiednie przygotowanie wpływa na Ciebie. To może być dobrą informacją na przyszłość oraz jednym ze sposobów radzenia sobie ze stresem.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x