zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest zwolnienie z pracy

Psycholog Wrocław lub online

Zwolnienie z pracy – jak sobie poradzić?

Co znajdziesz w tym artykule:

Zwolnienie z pracy – trudna sytuacja dla każdego

Zwolnienie z pracy to jedno z najtrudniejszych przeżyć, jakie możemy doświadczyć w życiu zawodowym. Przyczyn zwolnienia z pracy może być wiele i nie zawsze odnosi się to bezpośrednio do nas. Powodem może być redukcja etatów, spadek sprzedaży w firmie, podejście do pracy, które powoduje niezadowalającą ocenę. Bez względu na to, na jakiej podstawie doszło do zwolnienia, może to być bardzo stresującym przeżyciem. 

Zwolnienie z pracy może wywołać wiele negatywnych emocji, takich jak strach, gniew, rozczarowanie, poczucie osamotnienia, poczucie winy. Długotrwałe odczuwanie tych emocji może prowadzić nawet do depresji. Wiele osób utożsamia swoją pracę z ich tożsamością, co oznacza, że ​​utrata pracy może mieć wpływ na poczucie wartości i samoocenę. Ponadto, utrata pracy może wpłynąć na naszą sytuację finansową i zwiększyć poczucie niepewności co do przyszłości. Zdarza się, że zwolnienie z pracy jest nieprzewidywalne i nieoczekiwane. To może skutkować brakiem przygotowania i zabezpieczenia finansowego oraz emocjonalnego. Na szczęście są sposoby na to, aby ułatwić sobie tę trudną sytuację.

Zwolnienie z pracy, a motywacja

Zwolnienie z pracy może być trudnym doświadczeniem, ale ważne jest, aby nie tracić motywacji. Utratę pracy można postrzegać w bardziej pozytywny sposób, jako nowe wyzwanie. To pomoże nam skupić się na nowych możliwościach. Oto kilka sposobów, jak utrzymać motywację po zwolnieniu z pracy:

 • Daj sobie czas na przetrawienie informacji – pozwól sobie zrozumieć i zaakceptować, co się stało. To normalne, że poczujesz się zdezorientowany i niepewny swojej przyszłości. Pozwól sobie odpocząć i na spokojnie zastanowić się co robić dalej.
 • Skorzystaj z sieci kontaktów – skontaktuj się ze swoimi znajomymi, rodziną, byłymi współpracownikami, aby zobaczyć, czy mają jakieś informacje o dostępnych pracach. Bliskie osoby mogą Ci pomóc w znalezieniu nowych możliwości. Wykorzystaj swoje kontakty w sieci społecznościowych lub profesjonalnych, takich jak LinkedIn, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie nowej pracy.
 • Zaktualizuj swoje umiejętności – jeśli masz wrażenie, że nie posiadasz wystarczających umiejętności, aby znaleźć nową pracę, skorzystaj z czasu, który masz teraz na odświeżenie swoich umiejętności. Możesz zrobić kursy online, czytać książki związane z Twoją dziedziną, albo wziąć udział w warsztatach.
 • Określ swoje cele – ważne jest, aby określić, co chcesz osiągnąć po zakończeniu współpracy. Może to obejmować znalezienie nowej pracy, podjęcie edukacji lub założenie własnej firmy. Ważne, aby zacząć od małych kroków, aby osiągnąć swoje cele.
 • Skup się na pozytywnych aspektach – zwolnienie z pracy może być szansą na zmianę i rozwój. Możesz zacząć pracować w branży, która bardziej Ci odpowiada, albo skorzystać z okazji, aby odkryć swoje pasje. Pamiętaj, że każde doświadczenie jest wartościowe i może pomóc Ci w osiągnięciu Twoich celów.

Pamiętaj, że zwolnienie z pracy jest częścią życia zawodowego i nie oznacza końca świata. Ważne jest, aby skupić się na pozytywnych możliwościach, które stwarza ta sytuacja i skorzystać z okazji do zmiany na lepsze.

Utrata pracy, a prokrastynacja

Prokrastynacja to tendencja do odkładania zadań do wykonania na później. Prokrastynacja może być wynikiem niepewności i braku motywacji. Warto pamiętać, że zwolnienie z pracy to normalna część życia zawodowego i że każde doświadczenie może Cię wzbogacić i pomóc w osiągnięciu swoich celów. Zapobieganie prokrastynacji wymaga zorganizowania czasu i określenia celów, ale ważne jest również, aby pamiętać, że potrzebujesz czasu na dostosowanie się do nowej sytuacji. Co powoduje, że odkładamy szukanie pracy na później?

 • Brak motywacjiutrata pracy może prowadzić do braku motywacji do podejmowania działań. Bez pracy, osoba może czuć się bezcelowo i pozbawiona sensu, co może skłonić do odkładania działań na później.
 • Brak planu – w pracy często mamy określone cele i zadania do wykonania, co pomaga nam utrzymać dyscyplinę i porządek w działaniach. Zwolnienie z pracy może oznaczać brak planu i konkretnych celów, co z kolei może prowadzić do prokrastynacji.
 • Stres i lękutrata pracy może prowadzić do silnego stresu i lęku związanego z przyszłością i brakiem stabilizacji finansowej. To z kolei może prowadzić do odkładania działań na później w celu uniknięcia stresu i niepewności.
 • Obawa przed porażką – jeśli brakuje nam wiary w siebie, możemy obawiać się porażki. Bojąc się, że nie uda nam się zakończyć zadania lub nie osiągniemy sukcesu, możemy skłonić się do odkładania rzeczy na później.
 • Przeciążenie- jeśli mamy zbyt wiele zadań do wykonania i nie czujemy się wystarczająco pewni siebie, aby sobie z nimi poradzić, możemy odkładać je na później, ponieważ wydają się zbyt trudne do wykonania.

Zwolnienie z pracy, a ochrona ego

Utrata pracy może mieć wpływ na nasze poczucie wartości, samoocenę i ego. Oto kilka sposobów, jak możesz chronić swoje ego po zwolnieniu z pracy:

 • Nie bierz tego do siebie – zwolnienie z pracy to normalna część życia zawodowego i może się zdarzyć każdemu. Nie bierz tego do siebie i nie myśl, że to Twoja wina. Traktuj to jako możliwość nauczenia się czegoś nowego i podjęcie nowych wyzwań.
 • Znajdź sobie wsparcie – ważne jest, aby mieć wsparcie w takim trudnym czasie. Zwróć się do swojej rodziny, przyjaciół lub mentorów o pomoc i wsparcie emocjonalne. Rozmowa z innymi może pomóc Ci w procesie radzenia sobie z trudnościami.
 • Skup się na swoich mocnych stronach – zastanów się nad swoimi mocnymi stronami i wykorzystaj je w poszukiwaniu nowej pracy. Koncentruj się na swoich umiejętnościach i doświadczeniu, a nie na utracie pracy.
 • Użyj pozytywnych przekonań – pozytywne przekonania mogą pomóc Ci w zwiększeniu poczucia wartości i pozytywnego myślenia. Powtarzaj sobie pozytywne zdania, takie jak „Jestem wartościowym pracownikiem” lub „Mam wiele do zaoferowania dla przyszłego pracodawcy”.
 • Znajdź sobie nowe cele – wyznacz sobie nowe cele, takie jak zdobycie nowych umiejętności lub podjęcie nowych wyzwań. To pomoże Ci w utrzymaniu pozytywnego myślenia i motywacji.
 • Utrzymuj aktywność – aktywność fizyczna i umysłowa mogą pomóc Ci w utrzymaniu dobrego samopoczucia i pozytywnego myślenia. Znajdź sobie nowe hobby lub zajęcia, które Cię interesują i które pozwolą Ci się zrelaksować.

Pamiętaj, że utrata pracy nie definiuje Cię jako osoby. Warto skupić się na swoich mocnych stronach i poszukiwać nowych możliwości rozwoju. To pozwoli Ci na utrzymanie pozytywnego myślenia i zaufania do siebie.

Jak sobie radzić ze stresem?

Utrata pracy nierzadko wiąże się z poczuciem niepewności, strachu i niepokoju o przyszłość. Zwolnienie z pracy jest uznawane za jedno z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu zawodowym. W takiej sytuacji łatwo doświadczyć obniżonego nastroju, a nawet w depresji. Utrata pracy może negatywnie wpłynąć na nasze poczucie własnej wartości. Jednak istnieją sposoby, które pomogą poradzić sobie ze stresem po utracie pracy.

 • Zrozum swoje emocje – zwolnienie z pracy to bardzo trudne doświadczenie, które może wywołać wiele negatywnych emocji, takich jak gniew, frustracja, smutek, niepokój i bezradność. Ważne jest, aby zrozumieć, że te emocje są naturalną reakcją na trudną sytuację. Nie należy ich tłumić ani ignorować. Warto pozwolić sobie na przeżywanie tych emocji i rozmawiać z kimś, kto może nas zrozumieć i wesprzeć. Dobrze być dla siebie wyrozumiałym w tak trudnych chwilach.
 • Planuj przyszłość – po utracie pracy ważne jest, aby zastanowić się nad swoją przyszłością zawodową i zaplanować dalsze kroki. Można skorzystać z czasu poświęconego na szukanie nowej pracy, aby lepiej poznać swoje umiejętności, cele i marzenia. Warto ustalić konkretne cele i kroki, które będą prowadzić do ich osiągnięcia.
 • Dbaj o siebie – utrata pracy może wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. Ważne jest, aby zadbać o swoje potrzeby i dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Można skorzystać z technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy praktyka jogi, aby zredukować poziom stresu i poprawić samopoczucie.
 • Poszukaj wsparcia – w tak trudnej sytuacji warto skorzystać ze wsparcia rodziny lub przyjaciół. Można także dołączyć do grup wsparcia, które pomogą Ci poznać osoby, które przeżywają podobne doświadczenia. Korzystne może okazać się skorzystanie z pomocy specjalisty.
 • Miej pozytywne podejście – ważne jest, aby utrzymać pozytywne podejście i wierzyć w siebie. Wykorzystaj swoje umiejętności i doświadczenie, aby znaleźć nowe możliwości i osiągnąć swoje cele.

Podsumowanie

Podsumowując, zwolnienie z pracy to trudne doświadczenie, które może prowadzić do stresu i niepokoju. Jednak pamiętaj, że istnieją sposoby na radzenie sobie ze stresem. Najważniejsze jest zrozumienie własnych emocji i pozwolenie sobie na przeżywanie. Ważny jest również czas i spokojne zastanowienie się co zrobić dalej. Otwórz się na wsparcie innych osób. Nowe sytuacje życiowe pozwalają na zdobywanie doświadczenia. Zwolnienie z pracy, pomimo że jest bardzo trudnym doświadczeniem, może być krokiem w coś o wiele lepszego. 

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x