zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest mitomania

Psycholog Wrocław lub online

Mitomania – patologiczne kłamstwa

Co znajdziesz w tym artykule:

Kłamstwo

Kłamstwo powstaje wtedy, gdy ktoś celowo stara się wprowadzić kogoś w błąd. Służy stworzeniu fałszywego przekonania. Może dotyczyć wielu sytuacji w naszym życiu. Kłamstwo jest naruszeniem zasad etyki i moralności oraz podstawowych norm społecznych, ponieważ może prowadzić do poważnych konsekwencji dla innych osób lub grup społecznych. Kłamstwa mogą być używane w celu manipulowania ludźmi, osiągania korzyści, unikania kary lub odpowiedzialności za popełnione czyny, lub zwykłego zaspokojenia potrzeby manipulacji i kontroli innych. Kłamstwa są nieetyczne i niszczą zaufanie między ludźmi, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w relacjach. Czasami zdarza się, że ktoś dopuszcza się patologicznych kłamstw, nie zdając sobie z tego sprawy. Jest to oznaką zaburzenia zwanego mitomanią.

Dlaczego mówimy kłamstwa?

Najprawdopodobniej każdemu z nas zdarza się skłamać. Ludzie mówią nieprawdę z wielu powodów. Czasami staramy się uniknąć kary lub konsekwencji za popełnione czyny. Kłamstwa mogą służyć osiągnięciu korzyści lub zdobyciu przewagi nad innymi. Kłamstwa są narzędziem do manipulacji. Czasami zdarza się, że z obawy przez skrzywdzeniem kogoś, kłamiemy, aby ukryć bolesną prawdę. Niekiedy kłamstwa służą nam w chronieniu swojej prywatności i intymności. Może również dojść do sytuacji, w której ludzie kłamią z przyzwyczajenia, nie zastanawiając się nad konsekwencjami swoich działań. Sytuacje takie są często spotykane w naszym życiu. Najczęściej kłamstwo służy temu, żeby zakryć niewygodną prawdą. Zdarza się jednak, że kłamanie jest nagminne, a osoba, która stosuje kłamstwa, nie zdaje sobie z tego sprawy. Patologiczne kłamanie inaczej określane jest jako mitomania.

Mitomania

Mitomania to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się nawracającą potrzebą opowiadania kłamstw lub kreowania fikcyjnej rzeczywistości. Osoby z mitomanią często wierzą w swoje kłamstwa i mogą ich bronić, pomimo sprzecznych dowodów lub argumentów. Według badań mitomania może być spowodowana przez czynniki genetyczne, zaburzenia mózgu lub stres związany z traumatycznymi doświadczeniami. Zaburzenie to wymaga profesjonalnej pomocy psychiatrycznej, aby pomóc osobie z mitomanią kontrolować swoje kłamstwa i zacząć żyć w rzeczywistości.

Różnice między kłamstwem a mitomanią

Kłamstwo to świadome i zamierzone fałszowanie informacji, mające na celu oszukanie lub ukrycie prawdy. Kłamstwo jest powszechnym zjawiskiem, z którym każdy z nas może mieć do czynienia w codziennym życiu. Mitomania natomiast to zaburzenie osobowości, w którym osoba ma skłonność do kłamstw na punkcie samej siebie i swojego życia. Osoby cierpiące na mitomanię często nie zdają sobie sprawy, że ich opowieści są fałszywe. Nawet same mogą w nie wierzyć. Opowieści te są zwykle wyolbrzymione, nadmiernie skomplikowane lub niemożliwe do sprawdzenia.

Kłamstwo jest często jednorazowe i związane z konkretną sytuacją, podczas gdy mitomania to nawykowe kłamstwa, które trwają przez długi czas. Osoby z mitomanią często stosują swoje fałszywe opowieści jako sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Mogą próbować zaimponować innym lub usprawiedliwiać swoje zachowania. W przypadku kłamstwa osoba jest w stanie zdać sobie sprawę z fałszywości swoich słów i mieć wewnętrzne przekonanie o niewłaściwości swojego zachowania. Natomiast osoby z mitomanią zazwyczaj nie są w stanie kontrolować swojego zachowania i nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Kłamstwo to celowe wprowadzenie w błąd, a mitomania to nawykowe kłamstwa, związane z zaburzeniem osobowości.

Objawy mitomanii

Objawy mitomanii mogą się różnić w zależności od osoby i stopnia nasilenia choroby. Poniżej przedstawiono najczęściej występujące objawy:

 • Nawracające kłamstwa – osoba z mitomanią regularnie opowiada kłamstwa. Czasem o bardzo poważnych sprawach, np. o swoim statusie społecznym, pracy, relacjach z innymi ludźmi itp.
 • Tworzenie fikcyjnej rzeczywistości – osoba z mitomanią może stworzyć fikcyjną rzeczywistość, w której żyje. W skrajnych przypadkach może twierdzić, że jest przykładowo superbohaterem lub ważną postacią w historii.
 • Brak poczucia winy – osoby z mitomanią często nie czują się winne za opowiadanie kłamstw. Mogą utrzymywać swoje kłamstwa, mimo sprzecznych dowodów lub argumentów.
 • Brak zrozumienia konsekwencji – osoba cierpiąca na mitomanię może nie zdawać sobie sprawy z poważnych konsekwencji swoich kłamstw.
 • Wpływ na relacje społeczne – kłamstwa osoby z mitomanią mogą wpływać negatywnie na jej relacje z innymi ludźmi, ponieważ trudno jest ufać osobie, która regularnie kłamie.

Przyczyny mitomanii

Przyczyny mitomanii nie są w pełni zrozumiałe, ale istnieje kilka czynników, które mogą się do niej przyczynić.

 • Genetyka – badania sugerują, że istnieje pewne dziedziczne skłonności do mitomanii, ale nie jest to jeszcze w pełni zbadane.
 • Traumatyczne doświadczenia – niektórzy badacze uważają, że mitomania może być spowodowana przez traumy z przeszłości, takie jak przemoc, nadużycia lub utrata bliskiej osoby.
 • Niewłaściwie funkcjonujący układ limbiczny – to obszar mózgu odpowiedzialny za emocje i pamięć. Ten obszar u osób z mitomanią może niewłaściwie funkcjonować.
 • Zaburzenia osobowości – osoby z pewnymi zaburzeniami osobowości, takimi jak osobowość borderline czy osobowość histrioniczna, mogą mieć większe ryzyko rozwoju mitomanii.
 • Stres – stresujące sytuacje, takie jak utrata pracy, rozwód czy poważna choroba, mogą prowadzić do rozwoju mitomanii.
 • Niskie poczucie własnej wartości – osoby z niskim poczuciem własnej wartości mogą kłamać, aby zyskać uznanie lub akceptację innych ludzi.

Czy mitoman wie, że mówi kłamstwa?

Osoby z mitomanią często wierzą w swoje kłamstwa i traktują je jak prawdę, co oznacza, że mogą nie zdawać sobie sprawy, że kłamią. W wielu przypadkach osoby z mitomanią nie są świadome swojego problemu. Niektóre osoby jednak wiedzą, że mówią kłamstwa, ale nie są w stanie kontrolować swojego zachowania. Zazwyczaj sięgają po kłamstwo, aby osiągnąć swój cel lub uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. W każdym przypadku mitomania jest zaburzeniem, które wymaga profesjonalnej pomocy psychiatrycznej, ponieważ osoby z mitomanią często nie zdają sobie sprawy z powagi swojego problemu i potrzebują wsparcia, aby przezwyciężyć swoje kłamstwa i nauczyć się radzić sobie w rzeczywistości.

Wpływ patologicznego kłamstwa na życie i otoczenie

Patologiczne kłamanie, czyli mitomania, może mieć poważne konsekwencje dla życia i otoczenia osoby cierpiącej na to zaburzenie. Mitomani często tracą zaufanie i szacunek innych ludzi, a także mogą zyskać opinię nierzetelnych i niegodnych zaufania. Ich kłamstwa mogą prowadzić do problemów w pracy, szkole, rodzinie i relacjach społecznych, co może prowadzić do izolacji społecznej i pogorszenia jakości życia. Mogą też prowadzić do utraty przyjaciół, co może pogorszyć stan zdrowia psychicznego mitomana. W niektórych przypadkach, kłamstwa mitomana mogą też prowadzić do poważnych problemów prawnych, na przykład w przypadku fałszywych oskarżeń czy oszustw.

Jak sobie radzić?

Mitomania to zaburzenie osobowości charakteryzujące się skłonnością do kłamstw, które są często nieproporcjonalne do sytuacji i której nie można kontrolować. Osoby cierpiące na mitomanię mają tendencję do snucia fantastycznych historii o sobie i swoim życiu, czasem nawet twierdząc, że doświadczyli rzeczy, które są niemożliwe lub że mają umiejętności, których faktycznie nie posiadają.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twojego otoczenia cierpi na mitomanię, ważne jest, aby nie wyśmiewać go ani nie oskarżać o kłamstwo. Zamiast tego, spróbuj zrozumieć, że osoby z mitomanią mogą mieć problemy emocjonalne lub psychologiczne, które prowadzą do ich zachowania.

Jeśli myślisz, że Ty sam cierpisz na mitomanię, to ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty, takiego jak psycholog lub psychiatra. Z terapii może wyniknąć wiele korzyści, w tym zrozumienie przyczyn swojego zachowania, poprawa relacji z innymi ludźmi i nauczenie się lepszych sposobów radzenia sobie z emocjami.

W każdym przypadku ważne jest, aby nie bagatelizować mitomanii i nie traktować jej jako zwykłego kłamstwa. Jest to poważne zaburzenie, które wymaga wsparcia i leczenia, aby osoba cierpiąca na mitomanię mogła żyć pełnym i satysfakcjonującym życiem.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

Zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest osobowość zależna
Zaburzenia

Osobowość zależna

Słowem wstępu Każdy z nas potrzebuje bliskości i wsparcia innych ludzi. Relacje z innymi są kluczowe dla naszego dobrego samopoczucia i rozwoju. Jednak dla osób

Czytaj więcej »
zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest strategiczne terapia rodzin
Psychologia

Strategiczna terapia rodzin

Słowem wstępu Strategiczna terapia rodzin to wyjątkowe podejście, które pomaga rodzinom lepiej zrozumieć i poprawić wzajemne relacje. Jej głównym celem jest nie tylko rozwiązywanie problemów,

Czytaj więcej »
KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x