zdjęcie podglądowe tematu artykułu jakim jest obniżony nastrój

Psycholog Wrocław lub online

Czy obniżony nastrój to już depresja?

Co znajdziesz w tym artykule:

Różnica między obniżonym nastrojem a depresją

Nastrojem określamy stan ludzkich emocji, który stanowi podstawę funkcjonowania. Obniżony nastrój wiążę się z odczuwaniem negatywnych emocji. Obniżony nastrój może być jednym z objawów depresji, ale nie zawsze musi wiązać się z chorobą. Zazwyczaj nie utrzymuje się długo i często pojawia się jako reakcja na określone zdarzenie. Obniżony nastrój może być składową depresji, która jest chorobą, znacznie bardziej złożoną. Obniżony nastrój nie jest jednoznaczny z depresją. Osoba, która ma obniżony nastrój zazwyczaj reaguje na pocieszenie, robi jej się lepiej.

Chory na depresję w momencie próby pocieszenia może czuć się niezrozumiany. Obniżenie nastroju w przypadku depresji jest bardzo głębokie. Doprowadza do utraty sensu i nie daje nadziei na przyszłość. Często wiążę się również z myślami samobójczymi, które w przypadku obniżenia nastroju nie występują. Obniżenie nastroju zazwyczaj nie nie zakłóca naszej codzienności, a depresja potrafi sprawić, że nawet najzwyklejsze czynności stają się wręcz niemożliwe do wykonania. Osoba doświadczająca złego nastroju zazwyczaj jest w stanie realnie określić sytuację, a osoba cierpiąca na depresję widzi wszystko w ciemnych barwach, a nawet jako sytuację bez wyjścia.

Obniżony nastrój

Obniżony nastrój przejawia się gorszym samopoczuciem. Wpływ na nastrój ma wiele czynników, czasem trudnych do zlokalizowania. Czas trwania gorszego nastroju uzależniony jest od naszych emocji i towarzyszących temu czynników. Czasami możemy czuć się gorzej z powodu męczącego nas problemu, po którego rozwiązaniu następuje znaczna poprawa samopoczucia. Łagodne stany obniżonego nastroju i smutek są normalną częścią ludzkiego życia. Nie należy ich mylić z chorobą, ponieważ zwykle szybko przemijają. Niektóre osoby przejawiają naturalne predyspozycje do częstego popadania w przygnębienie. I na odwrót, są osoby, które naturalnie charakteryzują się pogodnym usposobieniem. Zależności należy szukać w neurofizjologii człowieka. 

Obniżony nastrój towarzyszy nam w przeżyciach związanych ze stratą. Jest naturalną reakcją na emocje pojawiające się w przypadku doświadczenia straty. W takich sytuacjach towarzyszyć nam może również żal, a nawet frustracja. Obniżony nastrój występuje w sytuacjach, w których nasze plany zostają pokrzyżowane. Jeśli dążenie do celu zostaje w jakiś sposób zakłócone, zazwyczaj reagujemy smutkiem, złością.

Depresja

Depresja jest chorobą, jedną z najczęściej występujących na świecie. Objawy smutku, przygnębienia oraz spadku aktywności życiowej występują bez wyraźniej przyczyny i utrzymują się przez wiele tygodni. Depresja może być reakcją na trudne doświadczenia życiowe. Długotrwałemu i stale utrzymującemu się przygnębieniu towarzyszy obniżenie zdolności przeżywania przyjemności, negatywny wzorzec myślenia (pesymizm), obniżenie aktywności życiowej, zaburzenie życia popędowego i czynności wegetatywnych. Z badań wynika, że najczęstszą przyczyną depresji są nieprawidłowe relacje interpersonalne i będąca ich skutkiem bezradność. Z powodu swej apatii i obniżonej motywacji, osoby w depresji często wycofują się z aktywności społecznej i ograniczają swoje typowe zachowania. Tracą  zainteresowanie światem, oraz motywację do działania. Osoba cierpiąca na depresję może w ogóle nawet nie mieć siły wstawać z łóżka, będąc przy tym zazwyczaj dla siebie surowym krytykiem.

Skąd się bierze obniżony nastrój?

Obniżony nastrój może mieć wiele przyczyn. Złe samopoczucie może spowodować brak snu, nieodpowiednia dieta, trudne sytuacje spotykające nas każdego dnia, choroba, a nawet warunki pogodowe. Wszystkie zdarzenia wywołujące w nas negatywne emocje mogą wpływać na obniżenie nastroju. Jest to kwestią indywidualną, ponieważ każdy człowiek przeżywa emocje na swój sposób i inne sytuacje mogą wpływać u niego na obniżenie nastroju. Jeśli jednak złe samopoczucie utrzymuje się zbyt długo, warto zastanowić się, jak możemy sobie pomóc. Obniżony nastrój może pojawiać się w odpowiedzi na problemy ze snem. Bezsenność jest silnie związana z przewlekłym zmęczeniem, które znacznie wpływa na nasze odczucia i obniża nastrój. Podobnie niedobory żywieniowe i nieodpowiednia dieta mogą przyczynić się do obniżenia nastroju. Szczególnie niedobory magnezu wpływają na obniżenie nastroju. Warto zadbać o zbilansowaną dietę i odpowiednie, spokojne warunki do spożywania posiłków. Jedzenie “w biegu” wywołuje stres w naszym organizmie, co przyczynia się do późniejszego spadku nastroju.

Objawy obniżonego nastroju

Objawami obniżonego nastroju jest ogólnie odczuwana niechęć. Towarzyszyć może mu uczucie lęku. Czasami towarzyszy nam poczucie niepokoju, bez dokładnie zlokalizowanej przyczyny. Podczas gorszego samopoczucia mamy tendencję do zamartwiania się i odczuwania smutku. Objawem może być również poczucie frustracji i drażliwości. Podczas obniżonego nastroju znacznie obniża się nasze poczucie własnej wartości. Obniża się również nasza motywacja i możemy mieć tendencję do rezygnowania z podejmowanych działań. Możemy tracić nadzieję na poprawę. Możemy mieć poczucie wewnętrznego rozbicia i niemocy.

Jak można sobie pomóc?

W czasie gorszego samopoczucia można sobie pomóc. Przede wszystkim ważne jest zlokalizowanie źródła obniżonego nastroju. Może okazać się, że to łatwy problem, którego rozwiązanie znacznie poprawia samopoczucie. W sytuacjach, w których pojawia się obniżenie nastroju zaobserwuj siebie. jak wtedy reagujesz? Jakie emocje i myśli się w Tobie pojawiają? Czy znajdujesz jakieś rozwiązanie tej sytuacji? Zauważenie swoich reakcji pomoże w transformacji w bardziej konstruktywne i korzystne reakcje.

Postaraj się nie ulegać autodestrukcyjnym nawykom, takim jak odkładanie rzeczy na później, uciekanie w media społecznościowe. Przeanalizowanie problemu i znalezienie rozwiązania na pewno pomoże w walce z obniżonym nastrojem, natomiast autodestrukcyjne zachowania mogą wywołać tylko więcej przykrości i frustracji. 

 Codzienne czynności również mogą pomóc w walce ze złym samopoczuciem. Aktywność fizyczna znacznie poprawia humor i pozytywnie wpływa na cały organizm człowieka. Krótki spacer również pomoże “odświeżyć się” i rozładować napięcie towarzyszące złemu nastrojowi. Skutecznymi metodami są wszelkiej relaksacje, pomagające w uporaniu się z natłokiem myśli. Czas spędzony na czynnościach, które lubimy robić podniesie naszą kondycję psychiczną. Kontakt z bliskimi i pozytywne interakcje społeczne regulują nasze emocje i dają silne poczucie więzi, jednocześnie zwiększając poczucie szczęścia.

 Jeśli obniżony nastrój jest objawem choroby depresyjnej, “domowe sposoby” nie wystarczą. W leczeniu depresji ogromne znaczenie ma wsparcie psychoterapeutyczne oraz wykorzystanie odpowiedniego wsparcia farmakologicznego. 

Podsumowanie

Obniżony nastrój nie musi oznaczać depresji. Może być jednym z objawów choroby ale nie musi. Występuje epizodycznie i zazwyczaj nie utrzymuje się długo. Wpływ na nasz nastrój mają głównie emocje, które są odpowiedzią na spotykające nas sytuacje. Nasz sposób patrzenia na daną sytuację ma ogromne znaczenie w tym, jak się będziemy czuli. Warto być otwartym na nowe sytuacje i szukać rozwiązań. Czasami warto przyjąć inną perspektywę i narrację trudnej sytuacji. To pielęgnuje w nas nowe, konstruktywne reakcje na sytuacje trudne. Warto trenować w sobie uważność, pogodę ducha i poczucie humoru. Jednakże, gdy to nie wystarcza, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

PRZEWODNIK PSYCHOLOGICZNY

Pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty

Pobierz darmowy przewodnik, dzięki któremu dowiesz się m. in.:

Pobierając przewodnik, zapisujesz się także do naszego psychologicznego newslettera dla pacjenta, w którym średnio raz na dwa tygodnie piszemy m. in. o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem.

Umów wizytę we Wrocławiu lub online

PSYCHOLOG WROCŁAW LUB ONLINE

„Często doradzam sobie i swoim pacjentom, żeby wyobrazili sobie swoje życia za rok albo za pięć lat i żeby pomyśleli o nowych żalach, które się nazbierają w tym czasie. A potem stawiam im pytanie: ‘Jak możesz zacząć żyć teraz, żeby nie tworzyć nowego żalu? Co musisz zrobić, żeby zmienić swoje życie?”

Irvin D. Yalom

Prześlij osobie, której ten artykuł może się przydać

Mogą Cię też zainteresować podobne artykuły

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

2023 © wszystkie prawa zastrzeżone

KlinikaMitraszewscy_footer

Do zobaczenia na spotkaniu

Psycholog Wrocław lub online

„Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia.”
– Carl Gustav Jung

0
Jesteśmy ciekawi co myślisz, skomentuj!x